BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Reális a 335 körüli euró-forint érték

Gárgyán Eszter, a Citibank magyarországi vezető elemzője szerint a fundamentumok az árfolyam-stabilitást támogathatják.

Hogyan értékeli a forint elmúlt hónapokban mutatott volatilitását, gyengülését?

Kisebb, nyitott gazdaságok esetén, mint amilyen Magyarországé is, a rugalmas árfolyamrendszer segítheti a külső sokkokhoz való alkalmazkodást. A válságot követően leépülő fedezetlen lakossági és a kkv-devizahitelek, valamint a mérséklődő devizakitettség az államadósságon belül növeli a mozgásteret abban, hogy az árfolyam egyfajta automatikus stabilizátorként működhessen. A jelenlegi helyzetben a forintárfolyam tompíthatja a gyengébb külső keresletet és a magas belföldi bérdinamikából adódó esetleges kedvezőtlen versenyképességi hatásokat.

„Az MNB továbbra is hatékonyan menedzselheti a likviditási folyamatokat”
Fotó: VG

Ad-e okot aggodalomra a deviza gyengülése, növeli-e az inflációt?

A gyengébb árfolyam inflációs hatása az elmúlt hónapok beérkező adatai szerint mérsékelt maradt, mivel az eurózónában mélyülő feldolgozóipari recesszió visszafogta az importált termékek árait. A teljes árfolyamhatás azonban inkább csak négy-öt negyedéves horizonton értékelhető, ezért az inflációs kockázatokat érdemes továbbra is óvatosan kezelni. Stabilitási szempontból természetesen továbbra is számít az árfolyam leértékelődésének üteme. Bár a forint az utóbbi időszakban alulteljesített a régió devizáihoz képest, egy 3-4 százalékos nominális leértékelődés 12 hónapos horizonton nem nevezhető stabilitási kockázatokat felvető, kiugró mértékű volatilitásnak.

Hogyan jelzik előre a forint árfolyamát? Alul- vagy felülértékeltnek tekinthető a hazai deviza, mire számítanak a közeljövőben?

Árfolyam-előrejelző modellünkben számos globális tényező szerepet kap, mint a fejlett piaci kamatok, az euró-dollár keresztárfolyam, nyersanyagárak, strukturális külső egyenleg, valamint technikai tényezők. A rövid távú piaci volatilitás prognosztizálása helyett ezek a modellek inkább egy meghatározott horizonton várható, átlagos árfolyamra adnak nem kötelező erejű előrejelzést. A felsorolt szempontok alapján arra számítunk, hogy a forint euróval szemben jegyzett árfolyamának átlaga 335 körül lehet a következő 6–12 hónapos időszakban.

A teljes interjút a Világgazdaság hétfői számában olvashatja

(Címlapkép: Shutterstock)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.