BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem lát okot a kamatváltoztatásra a Fed

Szünetet tart az idei monetáris lazítás után az amerikai jegybank, de tovább figyeli a gazdaságra leselkedő veszélyeket, amelyek közt az inflációs várakozások nem kívánatos csökkenése is szerepel – derült ki a Fed elnökének parlamenti bizottsági meghallgatásán.

Az amerikai gazdaság tovább növekszik, és a kamatok szintje megfelelő – mondta tegnap parlamenti meghallgatásán Jerome Powell jegybankelnök, igazolva a várakozásokat, hogy a Federal Reserve (Fed) alapkamatának idei három csökkentését valószínűleg nem követi újabb az év hátralévő részében. Ugyanezt támasztották alá a meghallgatás előtt nyilvánosságra hozott októberi amerikai inflációs adatok: az éves alapon 1,8 százalékos emelkedés a fogyasztói árindexben a legnagyobb volt az elmúlt hét hónapban. A legutóbbi három kamatcsökkentés hatása még érezhető a gazdaságban, az alap-előrejelzés szerint a kilátások kedvezők, a munkaerőpiac erős, és az infláció a 2 százalékos cél közelében maradhat – húzta alá a Fed-elnök.

A Fed-elnök meghallgatásán elhangzottak nem hozták lázba a piacot
Fotó: Eric BARADAT / AFP

A monetáris politika alapállása valószínűleg megfelelő, ha a beérkező újabb információk mindezzel konzisztensek maradnak – mondta. A Fed kamatait illető várakozások számos csatornán, például a dollár árfolyamán keresztül hatnak a piacokra és a gazdasági kilátásokra a világ más tájain is.

A bizottság előtt felfestett kép nem mutatott változást a múlt havi Fed-ülésen vázolthoz képest, amikor a Fed negyed százalékponttal 1,5–1,75 százalékra csökkentette irányadó kamatát, jelezve, hogy befejezte a lazítást, ha nem változnak sokat a kilátások. A dollár, valamint az amerikai részvény- és kötvénypiacok ezért alig reagáltak a jegybankelnök meghallgatásán elhangzottakra. „Viszonylag alacsonyan akarják tartani a kamatokat, de mindkét irányban nyitottak a változtatásra, ha számottevően változna a gazdaság képe” – értelmezte a beszédet a Reutersnak Rick Meckler, a Cherry Lane Investments partnere.

Jerome Powell súlyos rizikókat is említett. A lelassult növekedés a világ más tájain és a külkereskedelmi feszültségek már eddig is ránehezedtek az amerikai gazdaságra, és továbbra is kockázatforrást jelentenek.

A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.