BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az OPEC lökést adhat az olajárnak

Az árfolyam irányát a március végi OPEC-csúcs döntései tudják majd befolyásolni.

Az olaj árfolyamát decemberben a hó eleji sikeres OPEC-csúcs határozta meg, amelyen az addig érvényben lévőt megfejelő, napi félmillió hordós termeléscsökkentésről állapodtak meg az érintettek.

Mindez a piaci várakozásoknak megfelelően történt, bár a nagyságrend és a szaúdiak önkéntes, újabb napi 400 ezer hordós termeléscsökkentése pozitív meglepetésként érte a piacot, és emelkedő pályára állította az olajárat.

A januárt indító geopolitikai villongások önmagukban is felhajtóerőként hatottak az árfolyamra, de az iráni–amerikai konfliktus enyhülése végül korrekcióhoz vezetett.

Az árfolyam irányát innentől a legközelebbi, március végi OPEC-csúcs döntései tudják majd befolyásolni. Mivel a korábbi paktumoktól eltérően a legutóbbi egyezség igen rövid távra, három hónapra köttetett, és Alekszandr Novak orosz energiaminiszter egyre gyakrabban nyilatkozik a kitermelési kvóták emelésének szükségességéről, nem lennénk meglepve, ha nehezebben jutnának dűlőre, vagy a szokásostól eltérő döntés születne.

Mindkét verzió volatilitást váltana ki az olajpiacon.

Emellett a piac az amerikai palaolaj-kitermelés növekedésének lassulását, valamint az olajkereslet nagyságrendjének alakulását kíséri kiemelt figyelemmel. Előbbinél a korábbi évek termelésbővülése a napi 2,3 millió hordós, 2018-as szintről 2021-re 400 ezresre mérséklődhet. Jogos a kérdés, hogy ha így lesz, akkor ki lehet a következő termelő, aki „megsegíti” a kínálati oldalt.

Véleményünk szerint kifejezetten volatilis évünk lehet a nyersolaj piacán, elég, ha az OPEC és Oroszország partneri együttműködésének esetleges megszakadására vagy Irán kilátásba helyezett, agresszív megtorló akcióira gondolunk, amelyeknek igen nagy valószínűséggel a közel-keleti olajipari létesítmények lehetnek a kárvallottjai.

Úgy látjuk, a Brent típusú nyersolaj kereskedési tartománya kiszélesedhet a korábbi hordónkénti 55–65 dollárról 50–70 dollárra. Ha a világgazdasági aktivitás a vártnál jobban gyorsul, a sáv felső felében találhatjuk meg az éves átlagárat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.