A magyar lakosság megtakarítási kedve jelentősen, 13 százalékkal 66 százalékra nőtt a legutóbbi, 2017-es felmérés adataihoz képest – derült ki a Budapest Alapkezelő legfrissebb reprezentatív, lakossági befektetéseket vizsgáló kutatásából. A magyarok számára továbbra is a biztonság, a kiszámíthatóság és a könnyű hozzáférhetőség a legfontosabb szempontok a megtakarítási forma kiválasztásánál, így nem csoda, hogy a folyószámla és az állampapír a legnépszerűbb megtakarítási forma.
A legutóbbi, 2017-es kutatás óta jelentősen, 13 százalékkal nőtt a megtakarítással rendelkezők aránya: tavaly a lakosság közel kétharmada tett félre valamilyen célra. A megtakarítás összege ugyanakkor nem változott érdemben:
a lakosság 31 százaléka továbbra is kevesebb, mint 100 ezer forinttal rendelkezik, legfeljebb 1 millió forintot a válaszadók 37, míg ennél nagyobb összeget a válaszadók 33 százaléka takarított meg.
Szintén változatlan az előző évekhez képest, hogy továbbra sem szívesen fialtatjuk a pénzünket: a megkérdezettek 35 százaléka ugyanis lekötés nélkül folyószámlán, negyedük pedig készpénzben tartja a megtakarításait annak ellenére, hogy különben a kutatásban résztvevők számára egy befektetés esetében a garantált hozam kiemelkedően fontos.
Népszerűsége azonban növekedő tendenciát mutat (az elmúlt két évben 4 százalékkal nőtt), és várhatóan az elkövetkezendő időszakban tovább emelkedhet az állampapírba fektetők aránya.
A tartósan alacsony kamatkörnyezet ellenére a lakosság nem vált elfogadóbbá a kockázatokkal szemben, a válaszadók továbbra is inkább az alacsony hozamú, de kiszámítható befektetéseket választják. A különböző lehetőségek közötti mérlegelésben
a legfontosabb szempont a tőke biztonsága, ezt követi a garantált hozam és a likviditás.
Csak a negyedik legfontosabb szempont a várható magasabb hozam, bár a kutatás szerint a megtakarítási célú befektetéssel rendelkezők 51 százaléka nyitottnak vallja magát a kockázatokra.
A többi lehetséges megtakarítási forma népszerűsége jócskán elmarad az állampapírétól, ráadásul a sorban utána következő készpénz és a lekötés nélküli folyószámla hasznot sem termel.
„A lakosság határozott kockázatkerülése alapvetően nem kedvez a banki befektetések és a különböző alapok népszerűségének, ennek ellenére bizakodóak vagyunk, hiszen számos olyan konstrukció megtalálható a termékpalettánkon, amelyek kiszolgálják a jelenlegi piaci igényeket és megfelelő alternatívát kínálnak a megtakarítóknak” – mondta Kovács Ildikó, a Budapest Alapkezelő vezérigazgatója.
A kutatásban résztvevők legalább harmada igyekszik tájékozódni a pénzügyekkel, befektetésekkel kapcsolatban, kétharmaduk azonban nem rendelkezik friss információkkal, mert ritkábban, mint havonta vagy soha nem néz utána a lehetőségeknek – olvasható az alapkezelő közleményében.
A megtakarítási és befektetési piacon érzékelhető trendeket a bankcsoport alapkezelője, a Budapest Alapkezelő Zrt. is folyamatosan nyomon követi – a változó ügyféligényekre és piaci fejleményekre folyamatos termékfejlesztésekkel reagálva.
Az alapkezelő ilyen trendként azonosította az elmúlt években többek között a megtakarítók kockázati profiljához igazodó, diverzifikált eszközösszetételű portfóliók iránti igényt, illetve a korunk meghatározó gazdasági és társadalmi folyamataiban rejlő befektetési lehetőségeket.
A Budapest NEXT alapok a jövőnk szempontjából meghatározó megatrendekben rejlő befektetési lehetőségek kiaknázását tűzték ki célunkként, így például az alapcsalád első tagja, a jelenleg több mint 5 milliárd forintot kezelő Budapest NEXT Generáció Alap olyan részvénypiaci befektetéseket keres, melyek a demográfiai változásokból, a népességnövekedésből, a középosztály bővüléséből profitálhatnak.
Az alapcsalád második tagja pedig az ezekben a hetekben induló, a mindennapjaink életét egyre inkább átható technológiai és innovációs trendekre fókuszáló Budapest NEXT Technológia Alap lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.