A kormány által bejelentett, az év végéig érvényes hitel-visszafizetési moratórium az Erste elemzőinek számításai szerint
mintegy 200 milliárd forint kamatkiesést okozhat az OTP-nek, ez részvényenként 750 forint.
A tegnapi hírlevelükben jelezték, hogy a bankrendszer likviditásával nem lesz gond, azt a Magyar Nemzeti Bank várhatóan biztosítani fogja a jelzáloglevél-vásárlási programjának újraindításával.
A kalkulációk egyelőre csak az OTP Bankra, tehát a magyarországi tevékenységre vonatkoznak, a régió országai azonban követhetik a magyar példát (Szerbia már meg is tette), ami a magyar nagybank térségbeli jelenléte miatt lényeges. A régiós intézkedések mellett is számos kérdés maradt nyitott, az OTP kamatbevételeinek alakulása végső soron azon múlik, hogy a vállalati és lakossági adósai hány százalékának lesz idén törlesztési problémája.
Rossz hír a banknak, hogy a hiteltörlesztés felfüggesztése alatt, azaz az év végéig kieső kamatoktól is búcsút vehet.
Noha a bankszövetség tegnapi közleményében még időben elhalasztott kamatbevételről írt, amelynek összege a magyar bankszektor egészére nézve 450 milliárd forint lehet, Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a tegnapi kormányinfón már úgy fogalmazott: a kormány nem fogja hagyni, hogy a bankok később tőkeként számolják el a kamatot. Hogy a bankoknak nehezebb lesz, azzal Gulyás Gergely egyetértett, de azt is elmondta, a pénzintézeteknek több százmilliárdos profitjuk volt az elmúlt években, most az a kérés, hogy a bankok is vállaljanak nagyobb részt a terhekből.
Az OTP anyabankjának teljes lakossági hitelállománya a negyedik negyedévben 2376 milliárd forint volt, a vállalati pedig 1506 milliárd forint. A KBC elemzői ennek alapján úgy számoltak, hogy 2020-ban negyedévente 70 milliárd forint körüli kamatbevételre számíthatna az OTP Bank, de a következő kilenc hónapban ez aligha teljesül a moratórium miatt (a hamarosan véget érő első negyedévet mindez kisebb mértékben érinti).
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.