Hároméves csúcsra erősödött az amerikai dollár a főbb devizákkal szemben szerdán, mivel a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásai miatt rettegő befektetők a világ leglikvidebb devizájába menekítették tőkéjük egy részét.
A hat főbb devizával szemben kalkulált dollárindex 2017 áprilisa óta először átlépte a 100 pontos küszöböt, és közép-európai idő szerint szerda délután fél ötkor 1,49 százalékos pluszban, 101,06 ponton állt. A dollár értékét az euróból, a jenből, az angol fontból, a kanadai dollárból, a svéd koronából és a svájci frankból álló kosárhoz viszonyító mutató eddigi napi maximumát 101,29 ponton érte el.
A dollárindex több mint 5 százalékkal emelkedett hét egymást követő kereskedési nap alatt, ami 2008 novembere óta a legerősebb ütemet jelenti.
Egy sor deviza is több éves mélypontra gyengült az amerikai dollárhoz képest, így az angol font, az ausztrál és az új-zélandi dollár, valamint a norvég korona. Az angol font árfolyama 1,1746 dolláron három és fél éves, az ausztrál dolláré (0,5820 USD) 17 éves, az új-zélandi dolláré (0,5772 USD) pedig egy évtizedes mélypontra zuhant.
Még a válságok idején biztos menedéknek számító devizákhoz, így a japán jenhez és a svájci frankhoz képest is jelentősen, 1,25 százalékkal, illetve 0,80 százalékkal erősödött a dollár.
A világ vezető jegybankjai folytatták erőfeszítéseiket, hogy fenntartsák a pénzpiacok normális működését. Az euróövezet, Anglia és Svájc jegybankja egyaránt tartott dollárlikviditás-aukciót szerdán, és a nagy kereslet némileg megnyugtatta a kedélyeket a pénzpiacokon. Egyes elemzők azonban arra figyelmeztettek, hogy az általános dollárhiány közepette elégtelennek bizonyulhatnak az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) és a világ nagy központi bankjai közötti csereegyezmények.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.