Az első negyedévi „pro forma” pénzügyi eredmények a társaság várakozásainak megfelelően alakultak: a bérleti díjbevétel az egy évvel korábbit 260 ezer euróval meghaladva 3,77 millió euróra, míg a kamatfizetés, adózás és amortizáció előtti nyereség (EBITDA) a működési költségek növekedése mellett 220 ezer euróval, 3,57 millió euróra nőtt. Az értékcsökkenés nem változott jelentősen, ugyanakkor a magasabb hitelállományhoz kapcsolódó kamatköltségek, valamint a forint gyengülése miatt a forintban nyilvántartott eszközök árfolyamvesztesége jelentősen csökkentették a tárgyidőszaki pénzügyi eredményt.
A beszámoló szerinti adózott eredmény 846 ezer euró volt az első negyedévben, 290 ezer euróval alacsonyabb a „pro forma” eredménynél. A befektetési célú ingatlanok el nem számolt értékcsökkenése 1,698 millió euróval növelte, míg a valós érték változásuk 1,988 millió euróval csökkentette az eredményt. A valós érték csökkenése a bizonytalan piaci körülmények, valamint a 2020-2021-ben várható átmeneti bevételkiesés következménye.
A beszámoló szerinti eredmény 2019 hasonló időszakában 5,389 millió euróval volt magasabb a „pro forma” eredménynél.
A társaság tulajdonában lévő teljes ingatlanállomány valós értéke az első negyedév végén 263 millió euró volt, 2 millió euróval elmaradt a 2019. év végitől. A valós nettó eszközérték az esedékes hiteltörlesztések eredményeképpen közel 195 millió euró volt, 400 ezer euróval kisebb az előző év véginél. Az egy részvényre jutó valós nettó eszközérték a 2019. év végi 19,4 euró után március végén 19,3 euró volt. A valós nettó eszközérték a június elejére kitűzött osztalékfizetést követően (az egyéb piaci hatások mellett) 30 millió euróval, több mint 15 százalékkal – azaz részvényenként 2,98 euróval – csökkenni fog – hívta fel a figyelmet a társaság.
A Graphisoft jelentésében kifejti:
a gazdasági visszaesés a társaság első negyedéves eredményeit még nem érintette, a korábban publikált terveknek megfelelően alakultak.
Az év hátralevő részében azonban számolni kell a járványhelyzet kapcsán hozott intézkedések várható hatásaival, ezért csökkentették a 2020-ra és 2021-re vonatkozó „pro forma” eredmény-előrejelzéseket.
A társaság a korábban publikált előrejelzéshez képest jelenleg mintegy 700 ezer euró bevételkiesésre számít, az éves árbevétel 5 százalékkal maradhat el a korábban tervezettől, illetve 2,5 százalékkal az előző évi bevételtől. Így a 2020. évi várható bérletidíj-bevétel 13,9 millió euró körül, a konszolidált „pro forma” eredmény pedig 4 millió euró körül várható. 2021-ben – a korábban tervezett növekedés helyett – az idei eredmények szinten tartásával számolnak. A 2020. évi „pro forma” nettó eredmény a társaság jelenlegi becslései szerint 700 ezer euróval, a 2021. évi nettó eredmény 900 ezer euróval marad el a korábban publikálttól. Hozzáteszik: az előrejelzések bizonytalansága nagyobb, mint korábban, a tényleges eredmény ettől akár lényegesen is eltérhet bármely irányban.
A jelentés kitér arra is, hogy a társaság a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetre tekintettel visszavonta a tervezett strukturált részvény-visszavásárlási tranzakciót,
emellett az igazgatótanács döntött a 2019. évi „pro forma” eredmény 90 százalékának megfelelő, mintegy 4,5 millió euró, továbbá a visszavont tranzakcióra elkülönített összeg terhére további 25,5 millió euró – összesen 30 millió euró – osztalék kifizetéséről. A részvényvásárlási programra elkülönített összegből fennmaradó mintegy 7,5 millió euró elmélyülő gazdasági válság esetén is biztosítja a vállalat további biztonságos működését, valamint a „pro forma” eredmény 90 százalékának megfelelő osztalék kifizetésének lehetőségét.
A Graphisoft Park 0,02 euró névértékű részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában kereskednek. A csütörtöki kereskedést 4700 forinton zárta a papír, ami megegyezik az előző záróárral. Az elmúlt egy évben a legmagasabb árfolyama 5400, a legalacsonyabb 3490 forint volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.