A közép-európai devizáknál valamivel többet gyengült a forint a júniusi inflációs adatok után. A Magyar Nemzeti Bank július 21-i üléséig nyomás alatt maradhat az euró-forint árfolyam, de nem az infláció megugrása miatt, hanem mert a jegybank korábbi kommentárjai alapján újabb kamatcsökkentés következhet, és ezt árazza a piac – vélik az elemzők. Hosszabb távon Közép-Európa devizái jól teljesíthetnek – mondta a Világgazdaságnak Radomir Jac, a Generali Investments CEE vezető elemzője.
A korona és a zloty felülteljesíthet a viszonylag szilárd makrogazdasági alapok miatt, és mert a jegybankjaik valószínűleg nem elleneznek egy lassú felértékelődést. A forintnak is megvan ez a potenciálja, de úgy tűnik, a magyar jegybank fokozatos monetáris lazításra használja fel az erősödéseit, ezért hátrább maradhat az euró elleni erősödésben.
A napokban a régió devizái együtt gyengültek, mivel a járvány keltette aggodalmak növelték a kockázatkerülést, és a dollárba áramlott a pénz. A megjelent ipari adatok emlékeztettek: a kilábalás sebessége fontos tényező marad a térség devizapiacain. A magyar és a cseh termelés is a vártnál nagyobbat esett éves alapon májusban, és a régió legnagyobb exportpiaca, Németország ipari megrendelési adatai is gyengék voltak. Az elmúlt hónapokban az egész régióban csökkentették kamataikat a jegybankok. A forint ellen rövid távon az szól, hogy a várakozások szerint júniusban újabb 15 bázisponttal 0,6 százalékra vághatja alapkamatát az MNB. Ezen nem változtat, hogy júniusban 2,9 százalékra ugrott az éves infláció a májusi 2,2-ről, és valószínű a további emelkedés 3 százalék felé, hiszen mindez nem meglepő az MNB számára – mondták az elemzők.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.