BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Infláció, forint, likviditásszabályozás

Az elmúlt hetek újabb forintgyengülési hullámában az euró-forint árfolyam ismét elérte a 360-as szintet.

A júliusi meglepetésinfláció (3,8 százalék a várt 3,1-3,2 százalék helyett) publikálása óta nemcsak a hazai pénzromlás üteme került fókuszba (különösen a 4 százalék fölé emelkedő maginflációs mutatóval együtt tekintve), de ezzel összefüggésben a forint árfolyama is érdekesen alakult.

Most, közvetlenül az augusztusi inflációs szám mai publikálása előtt, az elmúlt egy hónapra visszatekintve több mint 3,5 százalékos forintgyengülést láthattunk az euró ellenében, ami a Covid–19-világjárvány negatív keresleti hatásai ellenére továbbra is felveti az inflációs kockázatok, az inflációs várakozások további erősödését.

Tavasszal a 360–370-es sávba, azaz történelmi rekordszintre futott az euró-forint árfolyam, ami már a Magyar Nemzeti Bank (MNB) figyelmét is jobban felkeltette, a kamatfolyosó kiszélesítésével – ami jegybanki hitelkamat-emelést jelentett – sikerült hozzájárulni a forintgyengülés megállásához.

Fotó: Vémi Zoltán / VG

Az elmúlt hetek újabb forintgyengülési hullámában az euró-forint árfolyam ismét elérte a 360-as szintet, s hogy erre máris láthattunk-e reakciót az MNB részéről, az majd az új, devizalikviditást nyújtó eszköz tegnapi, szeptember 8-i, azaz egy nappal az augusztusi inflációs szám közzététele előtti bejelentése után annak tartalommal való megtöltésével derülhet ki – a technikai részleteket és a piaci szereplők reakcióit még nem ismerjük. A jegybank ezzel együtt más, likviditást érintő intézkedéseket is bejelentett.

Összességében kibővített mozgástérről beszélhetünk, ami a rövid futamidők kamataival együtt a forint árfolyamára gyakorolt jegybanki hatás finomhangolására is alkalmas lehet. Azt, hogy ilyen célú alkalmazásra mennyire lesz szükség, egyebek mellett az augusztusi, illetve a szeptemberi inflációs számok mögött megbúvó részletek jelzik majd.

Ezekből láthatjuk, hogy mennyire lesz tartós az az árazási stratégia, amely a forint miatti árnyomást, illetve egyes szolgáltatások esetében a vállalkozások koronavírus-járvány miatt kieső bevételeit pótolni igyekvő árazást próbálja érvényesíteni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.