BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szinte minden a részvények mellett szól

Emelkednek az inflációs várakozások Amerikában, gyengül a dollár, a kötvénypiaci reálhozamok mínuszosak, a Fed részéről ultra óvatos kommunikáció várható – és ez csak néhány érv, amelyek ismeretében a CIB Alapkezelő szakértői továbbra is a részvényárfolyamok emelkedését várják idén.

Továbbra is bíznak a globális részvénypiacok emelkedésében a CIB Alapkezelő szakemberei. Csütörtöki online sajtótájékoztatójukon Komm Tibor elnök-vezérigazgató elmondta: pozitív meglepetés a magyarországi befektetők tavaly tavaszi reakciója, akik a vártnál jóval kevesebb tőkét vontak ki a CIB alapokból. A hagyományosan konzervatív szemlélet szerint összeállított CIB alapok tavalyi teljesítménye vegyes volt, az éves hozamok mínusz 11 és plusz 18 százalék között szóródtak. Komm Tibor elmondta, a CIB befektetési jegyek mintegy felét vállalati ügyfelek tartják, körükben a rövid kötvényalapok a legkeresettebbek.

Hajdu Egon befektetési igazgató alapforgatókönyvében meghatározó a normalizáció:

a világ országaiban a gazdaságok állapota van annyira rossz, hogy innen csak felfelé vezethet az út. Azzal kalkulálnak, hogy a vírus velünk marad, de az oltásokkal sikerül visszaszorítani.

A normalizáció gazdasági- és vállalati profitnövekedéssel jár, és inflációval, ezzel párhuzamosan emelkedő kötvényhozamokkal és rendkívül óvatos jegybanki kommunikációval, vagyis például az amerikai központi bank részéről még említés sem várható az eszközvásárlások visszafogására. Ha ez a forgatókönyv teljesül, akkor annak az eszközosztályok között egyértelműen a részvények lehetnek nyertesei.

Meghatározó trend lehet a dollárgyengülés, és erősen teljesíthetnek a nyersanyagok.

A befektetői attitűdről szólva Hajdu kiemelte, a fő piacokat legfőképp a növekedési várakozások alakulása mozgatja, s a kockázati étvágy továbbra is magas. Jó hír, hogy leszámítva egyes amerikai tech-papírokat, nincs buborék a globális részvénypiacokon és a befektetői portfóliókban relatíve alacsony a részvénykitettség, utóbbira a magyarázat az, hogy a magánbefektetők zömmel fix hozamú eszközöket vásárolnak.

Fotó: Bryan R. Smith/AFP

A CIB Alapkezelő szakértői úgy látják, a tavaly szenvedő értékalapú részvények idén lehetnek kissé felülteljesítők: ezen ciklikus papírok súlya egyébként az európai és Japán kivételével az összes ázsiai országban magas (a DAX indexben például 70 százalékos). Az európai value-részvények különutat járnak november óta: a globális részvénypiaci optimizmus ellenére ezekre nem nőtt a kereslet, így ez növekedési potenciált is jelent egyben. Hogy a CIB szakértői az európai részvények helyett a fejlődő piacokat favorizálják, annak az az oka, hogy

Európában a vírushelyzet alig javul, a kontinens gazdasága pedig később térhet vissza a rendes kerékvágásba.

Ráadásul a dollárgyengüléssel erősödő euró is előnytelen a nagy exportkitettségű vállalatoknak. A kontinens középvállalatainak papírjait viszont érdemes lehet felülsúlyozni.

Sok az érv az amerikai részvények mellett is, legfőképp például az inflációs várakozások emelkedése, valamint az USA-kötvények negatív reálhozama, és emlékeztettek rá a CIB szakértői, hogy idén a sajátrészvény visszavásárlások hatását is érdemes figyelembe venni.

A Világgazdaság kérdésére Hajdu Egon elmondta, a magyar részvénypiac vélhetően együtt mozog idén a vezető tőzsdeindexekkel. Hozzátette, a magyar piac rendre a feltörekvő régiók tőkepiaci mozgását követi, így emiatt a BUX-ot is érdemes lehet felülsúlyozni, várakozása szerint a magyar index jobban teljesíthet idén a főbb nyugat-európai piacoknál.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.