A svájci jegybank (SNB) örülhet, sokan mások viszont a fejüket kapkodják, miután az amerikai kötvényhozamok emelkedésével induló kiigazítás szétterjedő hullámokat vet a nemzetközi piacokon, olykor meglepő hatásokkal, amelyek a közép-európai devizákat is elérték, idei leggyengébb árfolyamszintjükre vetve vissza őket. Az új évbe lépve az elemzők többsége a dollár további gyengülésére, valamint az euró és a feltörekvő piaci devizák erősödésére számított. Nem ez történt, és sokan már azt is megkérdőjelezik, egyáltalán sor kerül-e erre 2021-ben.
A devizapiacok talán leglátványosabb pálfordulását a frank produkálta.
Hat és fél éves csúcsponton kezdte az évet a dollár ellenében, 1,14-nál is erősebb szinteken, február közepén azonban látványos gyengülés kezdődött, és hétfőre nyolc hónapos mélypontig jutott, 1,07 körül.
Az SNB döntéshozói fellélegezhetnek, miután kemény kritikák érték a jegybank politikáját, amiért nem igyekezett gátolni a frank erősödését, és annak ellenére sem tudott inflációt lehelni a gazdaságba, hogy a svájci kamatok már öt éve negatívak, sőt a mínusz 0,75 százalékos irányadó kamat a legalacsonyabb a világon. Még három hete sincs, hogy mértékadó közgazdászok – Stefan Gerlach, Yvan Lengwiler és Charles Wyplosz – közös tanulmányban sürgettek radikális stratégiaváltást, akár a franknak az euróhoz kötésével, vagy árfolyamsáv bevezetésével.
A frank gyakorlatilag minden jelentős devizával szemben gyengült a három héttel ezelőtti szintekhez képest, az euró ellen például 1,08-ról 1,11 fölé.
A Commerzbank napi technikai elemzése szerint most némi profitrealizálás következhet, de az 1,105–1,099-es régió megfoghatja a visszapattanást. A dollár erősödése, ami a menedékdevizák – a frank és jen – eladását okozza, aligha fordul meg rövid távon, különösen, miután az amerikai szenátus jóváhagyta Joe Biden elnök 1900 milliárd dolláros gazdaságmentő megacsomagját. Az eddigi eladások csak némileg csökkentették a korábban felépült óriási mennyiségű euróvételi pozíciót, az európai vakcinázás lassúbb, mint a tengerentúli, és az erősödő várakozások a Fed mennyiségi lazításának enyhítésére növelhetik az amerikai kamatelőnyt, miközben
az Európai Központi Bank lehet, hogy már csütörtöki ülése után kötvényvásárlásai felgyorsítását jelenti be, hogy megelőzze a hozamok emelkedését.
A Nordea elemzői egyenesen arra számítanak, hogy az euró gyengülése nemhogy megfordulna, hanem a dollár az 1,16-ot is eléri ellene az év végére a jelenlegi 1,19-os és a két hónappal ezelőtti 1,24-os szintekről. Nem jó ómen az euró számára az sem – mutatott rá Kit Juckes, a Société Générale fő devizastratégája –, hogy az elemzők évek óta nem ítélték olyan gyengének az európai növekedési kilátásokat az amerikaihoz képest, mint most.
Ami az euróra hat, az általában a közép-európai devizákra is, ráadásul régi összefüggés, hogy a dollár vásárlása számukra eladást szokott jelenteni. Ehhez hozzájárul a régiónk járványmutatóinak romlása és a kényszerű zárlatok is. Kérdés, hogy a világ egyik leggyorsabb vakcinázási kampánya segít-e a későbbiekben a forintnak. Egyelőre a technikai kép azt mutatja – írta Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője –, hogy a hazai fizetőeszköz, amely tegnap 367 körül kereskedett az euró ellen, rövid távon a 370-hez közeli rekordmélypontot ostromolhatja, bár várhatóan nem töri át.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.