Kéthavi csúcsra erősödött és közel kilenc hónapja a legjobb hetét zárhatja pénteken a dollár az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve meglepetést okozó szigorúbb hangnemének köszönhetően.
A befektetők igyekeztek beárazni, hogy a Federal Reserve az eddig gondoltnál korábban kezdheti el kivezetni a koronavírus-járvány miatti rendkívüli gazdaságösztönző intézkedéseit. A vártnál korábbi kamatemelés lehetőségének felmerülése erősítette a dollárt, a rivális devizákat, így az eurót és a jent viszont gyengítette.
Az euró árfolyama az 1,19 dolláros szint közelében mozgott péntek délelőtt, és tavaly október óta a mostani lehet a legrosszabb hete 1,6 százalékos gyengüléssel. Mivel az Európai Központi Bank monetáris politikája a jelek szerint fáziskésésben van a Fedhez képest, a kereskedők vonakodni fognak eurót venni a dollárral szemben.
Az amerikai központi bank egy lépéssel előrébb jár, és ennek eredményeként az amerikai dollár valószínűleg jól támogatott marad az euróval szemben
– vélték a Commerzbank német kereskedelmi bank elemzői napi devizapiaci kitekintőjükben, hozzátéve, hogy mivel pénteken és a jövő hét elején nem várható fontos gazdasági adat, a devizapiacon valószínűleg elsősorban a Fed-ülés utóhatásai fognak érvényesülni.
A befektetők a nyíltpiaci bizottság hét közepi ülése óta a short pozíciók zárásával vannak elfoglalva, aminek hatására a hat főbb devizával szemben kalkulált dollárindex péntek délelőtt több mint kéthavi csúcsra, 92,01 pontra emelkedett. A hetet tekintve ez 1,6 százalékos erősödést jelent, ami tavaly szeptember óta a legerősebb ütem.
A japán jenhez képest 0,4 százalékos erősödésben áll a dollár, 110,82 jenen 11 heti csúcson járt az árfolyam. Az ausztrál dollár 0,7508 dolláron tavaly decemberi, az új-zélandi kiwi pedig 0,6982 dolláron áprilisi mélyponton forgott. Az angol font 0,24 százalékkal, 1,3894 dollárra gyengült, múlt péntekhez képest 1,5 százalékot veszített értékéből.
Csökken a világ legnagyobb és legismertebb digitális devizája, a bitcoin árfolyama is. Az egyik széles körben elfogadott bitcoin árfolyamindex, a Coindesk indexe – amely a legnagyobb kereskedési platformok jegyzéseinek átlagát mutatja – 37 890,91 dolláron, 3,47 százalékos mínuszban állt pénteken kora délután. Az elmúlt 24 órában a minimumot 37 083,57 dolláron, a maximumot pedig 39 298,67 dolláron érte el az index.
A globális piacokon meghatározta a hangulatot, hogy a Fed nyíltpiaci bizottsága (FOMC) szerdán véget ért ülésén jelentősen javította gazdasági növekedési és inflációs előrejelzését. A testület tagjai most már arra számítanak, hogy az eddig gondoltnál korábban – azaz nem 2024-ben, hanem 2023-ban – elkezdik emelni az irányadó kamatot.
A legnagyobb meglepetést és megrázkódtatást a FOMC-tagok kamatvárakozásait tükröző pontdiagram (dot plot) okozta. A friss ábra szerint a bizottság 18 tagja közül immár 13 számít arra, hogy 2023-ban kamatot emelnek. Három hónappal ezelőtt még csak hatan voltak. A tagok medián előrejelzése szerint két alkalommal, 25-25 bázispontos emelés várható 2023-ban.
Bár ez az előrejelzés nem jelent kötelezettségvállalást, és a dot plot nem megbízható indikátora a kamatlábak tényleges alakulásának, a hirtelen változás nagy meglepetést okozott, ami a kötvénypiacokat és árutőzsdéket is felforgatta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.