BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai börzék

A vezető nyugat-európai tőzsdeindexek a kereskedés végére ledolgozták veszteségeik jelentős részét, és vegyesen zártak.

A hatszáz legnagyobb európai vállalat árfolyamának változását követő Stoxx Europe 600-as index 0,06 százalékkal, 467,58 pontra süllyedt, de napi mélypontján 0,9 százalékos mínuszban is járt. A nap nyertesei az ipari vállalatok voltak, amelyek alindexe 0,6 százalékkal nőtt, míg a nyersanyagok felkutatásával, kitermelésével és feldolgozásával foglalkozó vállalatok alindexe 0,8 százalékkal esett. 

  • A londoni FTSE-100 mutató 1,01 százalékos,
  • a madridi IBEX-35 index pedig 0,43 százalékos mínuszban,
  • míg a frankfurti DAX-index 0,08 százalékos,
  • a párizsi CAC-40 index 0,24 százalékos,
  • a milánói FTSE MIB pedig 0,13 százalékos pluszban zárt.

A páneurópai indexek közül az FTSE Eurofirst 300 index 0,11 százalékkal csökkent, míg az euróövezeti gyűjtőindexek közül az EuroStoxx50 0,04 ponttal gyengült, gyakorlatilag stagnált. 

Az indexek erős mínuszokban indították a napot az Európai Központi Bank kormányzótanácsának döntéseire várva. Az euróövezeti jegybank - jelképes lépésként – csupán annyit változtatott monetáris politikáján, hogy az 1850 milliárd eurós keretösszegű pandémiás vészhelyzeti vásárlási program (PEPP) lassítása mellett döntött, azaz a folyó negyedévben kevesebb államkötvényt vásárol, mint az előző két negyedévben. Christine Lagarde EKB-elnök hangsúlyozta, hogy ezzel a döntéssel nem kezdték el leépíteni a gazdaságösztönző intézkedéseket, hanem csak egyszerűen az aktuális feltételekhez igazították a programot. 

Elemzők immár arra számítanak, hogy az EKB majd decemberben vázolja fel a monetáris politika nagyobb megváltoztatására vonatkozó terveit és a masszív pandémiás kötvényvásárlások fokozatos kivezetésének forgatókönyvét. 

Fotó: Shutterstock

A londoni tőzsdén az easyJet diszkont légitársaság volt a nap vesztese: árfolyama több mint 10 százalékkal csökkent arra a hírre, hogy elutasította a rivális Wizz Air felvásárlási ajánlatát, helyette inkább 1,7 milliárd dollár értékű tőkeemelést hajtana végre, hogy önállóan álljon talpra a járvány által különösen sújtott ágazatban. A Wizz Air árfolyama 1,2 százalékkal, a British Airways anyavállalaté, az IAG-é pedig 1,1 százalékkal csökkent. 

Az európai tőzsdezárás idején a Dow Jones ipari átlag 0,04 százalékos, az S&P 500-as index 0,03 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,19 százalékos pluszban állt. 

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára enyhén csökken. 

Este fél hatkor a novemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,17 százalékos mínuszban, 72,48 dolláron, az októberi szállítású WTI pedig 0,07 százalékos veszteségben, 69,25 dolláron forgott. 

A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,1825 dollárt adtak, 0,10 százalékkal erősödött a közös európai fizetőeszköz. Az arany unciánkénti ára az azonnali jegyzésekben 0,12 százalékkal, 1791,13 dollárra, decemberi szállításra pedig 0,11 százalékkal, 1790,96 dollárra emelkedett a New York-i árupiacon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.