Az elmúlt hónapok hírei az egész világban arról szóltak, hogy a magas energiaárak, az ellátási láncok akadozása, a csiphiány és a végtelen számra nyomtatott pénz miatt az infláció évtizedes magasságokig ugrott, és a közeljövőben nem látszik a mérséklődése.
Egy érdekes sziget a fejlett világban Japán, ahol ezen hatások ellenére továbbra is defláció közelében a helyi gazdaság, és ahogy a világ többi része nem látja, hogy rövid távon mitől mérséklődne az infláció, a japán jegybank nem látja rövid távon az inflációs célok teljesülését.
Az elmúlt hónapokban azonban kifejezetten érdekes makroadatok érkeztek a japán gazdaságról, ugyanis a termelőiár-index januárban már 8,6 százalékkal emelkedett év/év alapon, ami még a 8,2-es elemzői várakozásokat is jelentősen meghaladta. Ennek ellenére a fogyasztóiár-index – vagyis amit a köznyelvben inflációnak hívunk – kizárólag 0,5 százalékot tudott emelkedni 2022 januárjában az előző év azonos időszakához képest.
Amennyiben a termelőiár-index tartósabban ilyen mértékben elválna a fogyasztóiár-indextől, az kikényszeríthetné a termékek áremelését a piacon a vállalati szektortól, amit láthatólag – valószínűleg átmenetileg – próbáltak mindenáron elkerülni. A következő hónapokban azonban a piaci szereplők kénytelenek lesznek dönteni, melyik kezükbe harapnak:
Gazdasági szempontból mindenképpen a második lépés lenne racionális és fenntartható, azonban a tényleges kivitelezés a jövő kérdése.
A fenti okok miatt is kiemelten fontos lesz figyelni a Nikkei 225 index mozgását, ugyanis az eredményesség romlása további alulteljesítést okozhat a többi fejlett piaci indexszel szemben, míg az árnövekedés – mint az egészséges gazdaság egyik jele – jó hatással lehetne az index komponenseire. Nyilvánvaló, hogy a csiphiány megszűnése és az ellátási láncok helyreállása szintén nagyon jó hatással lenne a részvénykosárra, hiszen jellemzően ipari konglomerátumok az index tagjai. A pénzügyi szektor számára (bankoknak és biztosítóknak egyaránt) azonban nagyon jó információ lehetne, ha az infláció a japán jegybank célszintje fölött lenne, és ott is felmerülne a mennyiségi lazítás csökkentésének szükségessége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.