A világ legnagyobb mezőgazdasági vállalatai nem követik az olajtársaságok és az étteremláncok példáját, melyek kivonultak az orosz piacról. A Cargill, a Bayer és az Archer Daniels Midland továbbra is értékesít vetőmagokat Oroszországban. Annak ellenére is, hogy ukrán és amerikai környezetvédő és mezőgazdasági szervezetek felszólították a cégeket a szankciókra. A mezőgazdasági cégek a döntésüket humanitárius megfontolásokkal indokolják.
Veszélyben van az ukrán gabonaexportSok országban emiatt hiánycikké válhat a kenyér. |
A vetőmag-kereskedők döntése nem példa nélküli, hiszen hasonló megfontolásokból működtetik tovább oroszországi tevékenységük egy részét a gyógyszergyártók is. Így a Johnson & Johnson és az AmerisourceBergen, melyek nem hagyják abba a rákkutatást, s a már megkezdett klinikai vizsgálatokat is végigviszik.
A mezőgazdasági vállalatok helyzete különösen kényes, hiszen a háború és a szankciók a gabonapiac legnagyobb szereplőit sújtják. A búza orosz exportjának visszaesése és az ukrajnai termés csökkenése súlyos élelmiszerhiányhoz vezethet világszerte – figyelmeztetnek az ágazati elemzők.
A búza ára az orosz invázió nyomán 30 százalékkal emelkedett az elmúlt hetekben. Gondot jelent a szárazság Dél-Amerikában, de az Egyesült Államokban is alacsony hozamok várhatók az aszályok miatt.
Árstopot vezettek be Egyiptomban a kenyérre a búzahiány miattHatósági árat vezettek be Egyiptomban a kenyérre, miután az orosz–ukrán háború miatt az ország nem tud hozzáférni az Ukrajnából és Oroszországból érkező olcsóbb importbúzához. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.