Az ukrajnai háború kitörése óta nem kímélik a befektetők az OTP részvényeit, amelyek gyenge teljesítménye a régiós bankokkal összehasonlítva is szembetűnő. Hasonló méretű esést a Raiffeisennél láttunk, de a két bank alapjaiban más kitettséggel rendelkezik az orosz és az ukrán piaccal szemben.
Az OTP a februári csúcshoz képest csaknem 50 százalékos mínuszban is tartózkodott, a Raiffeisen pedig 60 százalékot esett.
Csakhogy míg az OTP esetében az orosz és az ukrán piac a profit mindössze 15 százalékát adja, a Raiffeisennél ennek aránya 40 százalék körüli, és van még némi belarusz kitettségük is. Vagyis az OTP sokkal nagyobbat esett, mint amekkorát a kitettsége indokolna, még akkor is, ha az említett két országban a leánybankok elengedésével számolunk mint legrosszabb forgatókönyv.
Itt valami más is van. Az orosz piac befagyása után a feltörekvő európai alapok pont a legnagyobb befektetéseikhez nem fértek hozzá, így aztán adták az összes többi kitettségüket, ami kellő likviditással rendelkezett ahhoz, hogy érdemi forráshoz juthassanak a befektetők. Az orosz részvények után pedig jellemzően az OTP a legnagyobb súlyú papír a feltörekvő piaci európai indexekben.
Vagyis egy likviditásvezérelt kényszerértékesítés zajlott az OTP piacán, aminek hatására az árfolyam lényegesen nagyobbat esett, mint azt a fundamentumok megváltozása önmagában indokolná. A Raiffeisen viszont az osztrák piacon van jelen, s a fejlett piaci indexek tagja, így a tőkekivonás őt nem érinti ilyen mértékben. Számos hasonlóságot fedezhetünk fel a 98-as orosz válsággal. Akkor szintén a befagyott orosz piac miatt zúdult eladási nyomás az OTP-re. Az akkori 60 százalékos esést szűk fél év alatt ledogozta a papír.
Az orosz részvények eltűnése rövid távon jelentős sokkot okozott, de hosszabb távon lehetőség is, hiszen jövő héttől az FTSE és az MSCI indexszolgáltató is kizárja az orosz részvényeket a feltörekvő piaci indexekből. Ezzel pedig az MSCI Emerging Markets Europe és az FTSE Emerging Europe All Cap indexben is az OTP válik a legnagyobb részvénnyé. Így hosszabb távon a feltörekvő piaci tőkeáramlások sokkal meghatározóbbak lesznek az OTP szempontjából. Ezzel pedig a magyar piac relatív tőkepiaci jelentősége is felértékelődik, remélhetőleg növekvő forgalmat generálva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.