Az áruszektor áprilisban is lendületben maradt, a Bloomberg árupiaci indexe már ötödik hónapja emelkedik, és újabb rekordszintekre tör. Az árfolyamnövekedés a mezőgazdasági és energiaszektorban koncentrálódott. A nemesfémek és az ipari fémek viszont lefelé korrigáltak az elhúzódó kínai járványügyi lezárások miatt, ami rontja a keresleti kilátásokat. Negatívan hat továbbá a globális gazdasági kilátásokra az erős dollár, amely húszéves csúcsot ért el a jennel és ötéves csúcsot az euróval szemben. Ezt tovább fokozhatja a gyors ütemű kamatemelés, ezért különösen fontos lesz a Fed mai kamatdöntő ülésének üzenete.
A kőolaj kereskedelme továbbra is szűkülő tartományban mozog, a Brent hordónként 98 és 110 dollár között ingadozik. Ez azonban nem akadályozta meg az üzemanyagtermékek árának emelkedését.
A dízel, a világgazdaság igáslova, jelentősen drágult, és a New York-i térségben tapasztalható szűkülő kínálat történelmi csúcsra sodorta az árakat.
Az ukrajnai háború és az Oroszország elleni szankciók felforgatták a globális ellátási láncokat és stresszelték a fizikai piacot különösen Európában, ahol Oroszország az üzemanyagtermékek legfontosabb szállítója.
Az űr betöltése és a megugró árak kihasználása céljából az Egyesült Államok öbölparti finomítói több szállítmányt küldenek Európába és Latin-Amerikába az Egyesült Államok keleti partvidékének rovására, ahol a készletek emiatt az 1996-os mélypontra süllyedtek. Mivel a New York-i kikötő a határidős kereskedés leszállítási pontja a NY Harbor Ultra-Light Sulphur Diesel szerződésben, az ottani szűkösség túlzottan kihat a tőzsdei árakra.
A kőolaj helyett az üzemanyagtermékek költségére kell tehát összpontosítani, amikor megpróbálják meghatározni azokat az árszinteket, amelyeken a keresletet a magasabb árak már negatívan befolyásolják. A kialakult helyzetben a finomítók sok pénzt keresnek, az árrések rekordra futnak mind a Amerikában, mind Európában.
Az arany esésbe fordult hétfőn, amikor az amerikai tízéves reálhozamok pozitívba váltva elérték a 0,15 százalékos szintet. A dollár erősödése és az olajárak csökkenése tovább rontotta a technikai képet. A piac 1875 dollár alatt 1850 – és ami még fontosabb: – 1827 dollárnál keres támogatást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.