Egyelőre nem kedvez az idei év a részvénypiaci befektetéseknek. Az amerikai S&P500 tőzsdeindex 13,31 százalékkal, az USA technológia szektor indexe, a Nasdaq 21,16 százalékkal, de az eurózóna EuroStoxx50 tőzsdeindexe is 11,53 százalékkal (dollár bázison 18,03-mal) esett idén április végéig.
Kockázatokból nincs hiány, több trendváltó esemény is borzolja a befektetői kedélyeket.
Kérdés, hogy találhatunk-e attraktív lehetőségeket, amelyekkel ha rövidtávon nem is „garantált” a pozitív hozam, de a piaci átlaghoz, az indexekhez képest felülteljesítést érhetünk el.
Gazdasági szempontból az idei év meghatározó kihívása a negyven éves magasságba emelkedő infláció megfékezése. A piaci folyamatoktól lemaradó Fed-nek úgy kell gyorsítania a likviditás visszavonását, hogy a pénzcsapok elzárásával ne sokkolja túl a gazdaságot és a tőkepiacokat, azaz ne okozzon túlságosan nagy dinamikavesztést, esetleg recessziót. Mindezt olyan világpiaci környezetben, amikor a Covid-érában túlstimulált fogyasztói keresletbővüléssel párhuzamosan a háború okozta nyersanyagkínálat beszűkülésének is árfelhajtó hatása van.
A magas inflációs környezetben az alapvető fogyasztási cikkek gyártói és forgalmazói átlag fölött teljesíthetnek, de közben az újranyitás szektorairól se feledkezhetünk meg. A „maradj otthon” időszakot követően a turizmus, a légiforgalom és a vendéglátóipari ágazatok is jó évet zárhatnak.
Az idei évben sajnos a geopolitikai kockázat is piacbefolyásoló tényező marad. Az orosz-ukrán konfliktus kimeneteleit latolgatva nem mutatkozik esély a háború előtti status-quo visszaállítására, ezért a helyzet világpolitikai súlyából fakadóan számolni kell a világgazdaság működésére gyakorolt tartósabb negatív hatásokkal.
A konfliktus visszahozta a hidegháborús félelmeket, lefékezi a globalizációs folyamatot, felerősítheti a polarizálódást, a fegyverkezést, a védelmi célú kormányzati kiadások emelkedhetnek, amiből az erre fókuszáló szektorok „profitálhatnak”.
Az olajszektor a háború okozta kőolaj-áremelkedés és a járványhelyzet utáni nyitás nagy nyertesévé vált.
A jelenlegi makrogazdasági és geopolitikai kilátások rövidtávon nem kedveznek ugyan a megatrendeknek, de a technológiai újításokra, a fenntartható környezetgazdálkodásra, a demográfiai változásokra és az egészséges életmódra fókuszáló szektorok perspektívikus befektetési célpontot jelentenek, különösen a hosszabb célú befektetések esetében, és a részvénypiaci korrekciók mindig jó beszállási lehetőséget nyújthatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.