A nyersanyag piacok további támogatásra találtak a múlt héten, annak ellenére, hogy a globális részvénypiacokon kisebb hurrikán söpört végig. A Bloomberg Commodity indexe 1,6 százalékkal emelkedett, és bár 2010 óta az S&P 500 negyedik legnagyobb visszaesését látjuk, az áruszektor jól mutatta, hogy valójában mennyire fontos a kínálat és a kereslet egyensúlya az árak stabilan tartásához.
A globális élelmiszerválság miatti aggodalmak új csúcsokra emelték a gabona árát. Ukrajna, a világ egyik legfontosabb kiváló minőségű búza-termesztőjének exportkiesése miatt és az indiai kínálat gyengüléséről érkező hírek hatására új csúcsokat tesztelt a búza, amit követett a kukorica is. A Gro Intelligence mezőgazdasági elemző cég szerint a világnak csupán 10 hétre való búzatartaléka van, ami továbbra is magasan tartja majd az árakat mindaddig, amíg tisztázódik a várható európai és észak-amerikai termés mennyisége. Mindkét területen az időjárással összefüggő kihívásokkal indult a termés szempontjából fontos időszak.
Az ipari fémek piacán ugyan pesszimizmus uralkodott az elmúlt hónapokban, Kína zéró-tolerancia politikája következtében lassuló kereslet miatt, azonban egyre több jelet látunk arra, hogy a kínálati oldalon lényeges hiánnyal kell szembenéznünk. Az LME és Shanghai határidős nyersanyag-tőzsde jelentése szerint a négy kulcsfontosságú fém, az alumínium, a réz, a nikkel és a cink, készletei további 19 százalékkal csökkentek az elmúlt héten. Ez a rohamos készletcsökkenés jelzi, hogy az árak hamarosan lényegesen megugorhatnak, ami zárásra kényszerítheti a például a réz piacát erősen shortoló spekulánsok pozícióit.
A réz shortok jelenleg 2 éves csúcson vannak és az ekkora egyoldalú pozicionáltság magában hordozza egy short squeeze veszélyét, amit jelen pillanatban a technikai kép is alátámaszt. A 4 dolláros ellenállás megállította a medvék rohamát, amelytől visszapattanva a múlt héten az április közepétől tartó csökkenő trendvonalat áttörte a júliusi lejáratú rézkontraktus a COMEX-en.
Tehát a nyersanyagok árfolyama valószínűleg továbbra is magasan marad, még a gyengébb növekedés ellenére is, különösen ha figyelembe vesszük azt is, hogy a lezárások után a kínai kormány valószínűleg gazdaságélénkítő lépésekről dönt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.