Június első két hete ontotta magából a monetáris politikai izgalmakat: 50 bázispontos szigorításról döntött az ausztrál jegybank, 75 bázispontos szigorítást jelentett be a Fed, az elszálló perifériás hozamok miatt rendkívüli ülést tartott az EKB Monetáris Tanácsa, 50 bázisponttal szigorított a svájci jegybank.
A legnagyobb meglepetés azonban mégis az volt, hogy a japán jegybank (BoJ) kötötte az ebet a karóhoz, és kiállt a laza monetáris kondíciók fenntartása mellett.
Pedig a BoJ-ra hatalmas nyomást helyeztek a piaci szereplők: a jen több mint 20 éves mélypontra, 135 fölé gyengült az amerikai dollárral szemben, a jegybank rekord értékben kényszerült interveniálni az állampapír piacon, hogy a 10 éves hozam ne emelkedjen 25 bázispont fölé, miközben a határidős piaci állampapír jegyzések leszakadtak az azonnali kötvénypiactól, és inkább 50 bázispont körül kereskedtek.
A globálisan emelkedő kötvényhozamok és a mesterségesen alacsonyan tartott japán hozamszint együttese borítékolhatóan támadja a jent. A befektetők ebben a helyzetben előszeretettel játszanak arra, hogy előbb-utóbb a BoJ is beáll a sorba, és szigorít a monetáris kondíciókon. A kérdés az, hogy Kuroda Haruhiko jegybankelnök milyen dollár/jen árfolyam mellett dobja be a törölközőt. Elemzők szerint a 150-es szint is elérhető lehet. A devizapár mozgását azért érdemes szem előtt tartani, mert a jen esetleges további érdemi gyengülése az 1997-es ázsiai válsághoz hasonló láncreakciót indíthatna el a piacokon. Különösen Kína kerülhetne kellemetlen helyzetbe, miközben tojásokkal zsonglőrködve próbálják menedzselni a jüan gyengülését.
Arról nem is beszélve, hogy egy újabb körös ázsiai devizaválság terhe alatt jó eséllyel a BOJ is a monetáris szigorítás mellett döntene, ami pedig a kieső stabilizátor miatt újabb globális hozamemelkedést indíthatna el a piacokon. Hosszú évek altatása után felébredhetne a piac ármeghatározó szerepe, ez pedig könnyen vad piaci reakciókat hozhatna. Az alacsony japán hozamszint miatt hagyományosan külföldre kifektető japán lakosság pedig akár repatriálási hullámot is elindíthatna, újabb volatilitási hullámot hozva a globális kötvénypiacokra. Az izgalmaknak úgy tűnik még nincs vége.
Megjegyzés: Jelen anyag a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik az OTP Bank hivatalos álláspontjával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.