A szerdai megrázó inflációs adatok után a határidős kamatpiacok árazása alapján 79 százalékra nőtt a júliusi 1 százalékos kamatemelés esélye. Ez azért érdekes, mert évtizedek óta nem lépett ekkorát az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed, s az előirányzat 0,75 százalék.
Minden játékban van– mondta Raphael Bostic, az Atlanta Fed elnöke újságíróknak Floridában, de nem árulta el, hogy támogatja-e az 1 százalékos emelést.
Elemzők szerint a szerdai inflációs jelentés fokozta a Fedre nehezedő nyomást, hogy a korábban tervezetnél hosszabb ideig folytassa a nagy kamatemeléseket, ami növeli a recesszió kockázatát a következő évben.
A munkaügyi minisztérium fogyasztói árindexe júniusban 9,1 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, több mint negyven év óta ez a leggyorsabb ütem.
Nincs hová bújni az inflációs jelentés elől, ez katasztrófa a Fed számára – mondta Tim Duy, az SGH Macro Advisors vezető amerikai közgazdásza.
Jerome Powell, a Fed elnöke a múlt hónapban, miután 0,75 százalékot emeltek, még azt mondta: a jegybank valószínűleg fél százalékpontos vagy 0,75 pontos kamatemelést fontolgat a július 26–27-i ülésén.
A The Wall Street Journal szerint az amerikai kamatvárakozások most volatilisek, részben azért, mert a Fed már júniusban is meglepte a piacot azzal, hogy a jegybank legtöbb tisztviselője konkrét iránymutatást adott arra, hogy a Fed a júniusi ülésen fél százalékponttal emeli a kamatokat az előzetes csendes időszak előtt. De a CPI-jelentés, amelyet napokkal a találkozó előtt tettek közzé, arra késztette a Fedet, hogy nagyobb, 0,75 pontos kamatemelést hajtson végre. Emiatt sokan úgy vélik, hogy kétszer egymás után nem húznak meglepőt a jegybankárok, de egyre többen gonolják azt, hogy ha egyszer megtették, akkor újra megteszik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.