Heves mozgások zajlanak az utóbbi időben a tízéves amerikai állampapírok piacán, persze a mostani világgazdasági környezetben kevés eszköz van, ahol ne lenne mozgalmas a helyzet. Az amerikai tízéves kötvényhozamot azonban különös figyelem övezi, mivel nagyon sokat árul el az amerikai piaci és makrogazdasági várakozásokról. Az amerikai tízéves állampapír a világ egyik leglikvidebb kötvény típusú befektetési eszköze, így kisebb események, hírek ritkán mozgatják meg az árfolyamát. A piaci résztvevők indítékai jóval kevésbé érzelmiek, mint mondjuk a részvénypiacokon.
A tízéves amerikai államkötvény árfolyamát és hozamát a rövid távú tényezőkön kívül mindig meghatározza az, hogy a befektetők a következő tíz év átlagában milyen kamat- és hozamszinteket várnak, hisz végül is ezt mutatja a tízéves lejárat. Ha valaki arra számít, hogy 3 százaléknál nagyobb lesz a rövid távú kamat a következő tíz évben, akkor nem veszi meg 3 százalékos hozam mellett a tízéves kötvényt, ha viszont ennél jóval alacsonyabb kamatszintre számít az időtáv nagy részében, akkor szalad venni, hisz bebiztosíthatja magának a magasabb hozamot.
A mostani heves mozgások is tulajdonképpen ennek a tényezőnek köszönhetők leginkább. Tavaly év elején még alig volt 1 százaléknál magasabb a hozam, mivel azt hitték, hogy az elmúlt tíz évre jellemző alacsony kamatszint a következő tíz évben is gyakori lesz. A növekvő és egyre inkább tartósnak mutatkozó infláció hatására aztán megnőttek a várakozások, amikor pedig az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kommunikációja is az inflációtól való félelemre, sőt, egyenesen pánikra utalt, akkor a hozam a múlt hónap közepén egész 3,5 százalékig emelkedett.
A 3,5 százalék ugyan sokkal magasabb, mint a korábbi szintek, de azt jelzi, hogy azért a 70-es, 80-as évek elhúzódó inflációs folyamataira nem számítanak a befektetők, hisz akkor sokkal magasabb lenne a hozam. Még a 3,5 százalék is azt árazza, hogy ha ennél esetleg magasabb is lesz a kamatszint tetőzése, utána, az infláció enyhülésével visszaesik. Sőt, ezt valószínűleg tovább is gondolták: ha két-három év múlva újra csökken a jegybanki kamat, akkor a 3,5 százalék is túl sok, hisz a következő tíz év nagyobbik részében ennél alacsonyabb lesz a kamatszint.
Vélhetően ez a gondolatmenet hozta meg azt a viszonylag heves hozamcsökkenést, amely azóta lezajlott, hisz 2,75–2,80 között mozog a szint. Természetesen azt a várakozást, hogy az infláció mennyire húzódhat el, erősen befolyásolja, mennyire várják, hogy az amerikai gazdaság recesszióba forduljon. A recesszió rendszerint visszafogja a jegybankok kamatemelési hajlandóságát, folyamatosan, hónapról hónapra mérlegelik, hogy épp melyik a nagyobb veszély: az infláció vagy a gazdasági recesszió.
Ezek a várakozások nyilván folyamatosan változnak a mindenkori adatok és jegybanki kommunikáció alapján, és ez jól látható is a tízéves amerikai állampapír grafikonján. Április óta, amikor a hozamszint először törte át a 2,75 százalékot, többször visszatért erre a szintre, de sosem esett alá. Így ez erős támasz lett, és a jelentősége egyre nagyobb. Ha a hozam ez alá esne és tartósan alatta is maradna, az akár trendfordulót is jelezhetne, hisz azt mutatná, hogy a hosszabb távú inflációs, és az ennek megfelelő kamatvárakozások csökkenő pályára álltak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.