Nem sikerült megnyernie a szerdai „nagy futamot” a forintnak, de sikerült elég közel maradnia a 400-as frontvonalhoz az euróval szemben, hogy csütörtökön megkezdje az előretörést a 390 körüli régiók felé. Az alkalmat a magyar idő szerint délután fél 2-kor esedékes amerikai inflációs adatok kínálják: ha ezekre várva, vagy utánuk gyengül a dollár, az bónuszüzemanyag a forintnak.
A helyezkedés a nemzetközi piacokon máris megkezdődött, az előjelek röviddel a hazai nyitás után nem kifejezetten jók. Az euró, miután az elmúlt két hétben két hullámban is szépen erősödve visszaugrott a paritás – az egy az egyben váltás – fölé, legutóbb a hét elején, csütörtök reggel megint bekóstolt az alá. De csak röviden, és ezt követően derül ki, hogy visszaleng-e az amerikai adatok miatt, vagy a gyengülés az új rövid távú irány.
A papírforma szerint a forint követte az euró/dollár keresztmozgását: amikor a dollár erősödik, a forint gyengülni szokott mindkét világdeviza ellen. Ez fordítva is megtörténhet a nap folyamán, és a forint még mindig elég közel van a 400-as határhoz – 403 erős oldalán –, hogy egy huszáros lendülettel átrohanjon a 400 mögötti régiókba.
Mióta az október közepi 430-on túli rekordmélypontról a forint november elejére 405 környékére ért vissza, sokan rebesgetik, hogy az idei trendvonalon ül, és technikai értelemben már rövid távonkitörés jöhet valamelyik irányba.
A „nagy nap” a szerda volt, amikor záporoztak a nemzetközi és hazai hírek, amelyek potenciálisan megtolhatták az árfolyamot. Az amerikai időközi választások eredménye – az ellenzék vártnál kevésbé vehemens előretörése – nem gyengítette meg a dollárt, és nem lökte át a forintot a 400-on, ahogy az októberi magyar inflációs adat sem, ami magas volt, de nem meglepő mértékben.
A forint az árstopok kiterjesztését bejelentő kormányinfó közben adta fel az aznapi kísérletet az áttörésre.
Elfáradt, vagy egyes tippek szerint az extraprofitadóban történt változások említése nem jött le jól a piacon.
Hogy milyen lesz a dollár reakciója az amerikai inflációs adatra, az eddig felépült pozícióktól és magától az adattól függ, azaz nem megjósolható. Nagy vonalakban az összefüggés: egy vártnál magasabb inflációs adat segíthet a dollárnak – azaz árthat a forintnak –, hiszen akkor nagyobb szigort vár el a piac a kamatait emelő Federal Reserve-től.
Egy viszonylag jó inflációs adat azonban árthat a dollárnak és a forint hóna alá nyúlhat.
Az elemzői várakozás az, hogy a szeptemberi 8,2 százalékról 8-ra mérséklődhetett az éves infláció az Egyesült Államokban. Ha ez történik, ezt már beárazhatta a piac, de a felépült pozíciók egy részét még akkor is visszafordíthatják, árfolyammozgásokat okozva. Ha valami okból a számokból azt olvassák ki - amit a JPMorgan Asset Management vezető stratégája, David Kelly is gondol -, hogy az infláció már tetőzött, és a Fednek kevesebb dolga maradt a szigorításban, az dollárgyengüléshez és forinterősödéshez vezethet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.