BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A forint nem tudott áttörni, de ma kap még egy esélyt, kora délutánra dől el az irány

Nem tudott áttörni a forint a „nagy napon”, szerdán, amikor záporoztak az irányszabó hírek, de csütörtökön kap egy újabb esélyt. Kora délután jönnek az amerikai inflációs adatok, amelyek a dollár árfolyamán keresztül hathatnak a forintra.

Nem sikerült megnyernie a szerdai „nagy futamot” a forintnak, de sikerült elég közel maradnia a 400-as frontvonalhoz az euróval szemben, hogy csütörtökön megkezdje az előretörést a 390 körüli régiók felé. Az alkalmat a magyar idő szerint délután fél 2-kor esedékes amerikai inflációs adatok kínálják: ha ezekre várva, vagy utánuk gyengül a dollár, az bónuszüzemanyag a forintnak.

Euro coins as gear on business graph. Financial concept. Euro coins as gear on business graph. Financial concept. 3d, olajcsere, fogaskerék, pénz, euró, forint
Fotó: Getty Images

A helyezkedés a nemzetközi piacokon máris megkezdődött, az előjelek röviddel a hazai nyitás után nem kifejezetten jók. Az euró, miután az elmúlt két hétben két hullámban is szépen erősödve visszaugrott a paritás – az egy az egyben váltás – fölé, legutóbb a hét elején, csütörtök reggel megint bekóstolt az alá. De csak röviden, és ezt követően derül ki, hogy visszaleng-e az amerikai adatok miatt, vagy a gyengülés az új rövid távú irány.

A papírforma szerint a forint követte az euró/dollár keresztmozgását: amikor a dollár erősödik, a forint gyengülni szokott mindkét világdeviza ellen. Ez fordítva is megtörténhet a nap folyamán, és a forint még mindig elég közel van a 400-as határhoz – 403 erős oldalán –, hogy egy huszáros lendülettel átrohanjon a 400 mögötti régiókba.

A forint úgy tudott erősödni, hogy közben az euró összekapta magát a dollár ellen  Forrás: Stooq.com

Mióta az október közepi 430-on túli rekordmélypontról a forint november elejére 405 környékére ért vissza, sokan rebesgetik, hogy az idei trendvonalon ül, és technikai értelemben már rövid távonkitörés jöhet  valamelyik irányba.

A „nagy nap” a szerda volt, amikor záporoztak a nemzetközi és hazai hírek, amelyek potenciálisan megtolhatták az árfolyamot. Az amerikai időközi választások eredménye – az ellenzék vártnál kevésbé vehemens előretörése – nem gyengítette meg a dollárt, és nem lökte át a forintot a 400-on, ahogy az októberi magyar inflációs adat sem, ami magas volt, de nem meglepő mértékben. 

A forint az árstopok kiterjesztését bejelentő kormányinfó közben adta fel az aznapi kísérletet az áttörésre. 

Elfáradt, vagy egyes tippek szerint az extraprofitadóban történt változások említése nem jött le jól a piacon.

Hogy milyen lesz a dollár reakciója az amerikai inflációs adatra, az eddig felépült pozícióktól és magától az adattól függ, azaz nem megjósolható. Nagy vonalakban az összefüggés: egy vártnál magasabb inflációs adat segíthet a dollárnak – azaz árthat a forintnak –, hiszen akkor nagyobb szigort vár el a piac a kamatait emelő Federal Reserve-től. 

Egy viszonylag jó inflációs adat azonban árthat a dollárnak és a forint hóna alá nyúlhat.

Az elemzői várakozás az, hogy a szeptemberi 8,2 százalékról 8-ra mérséklődhetett az éves infláció az Egyesült Államokban. Ha ez történik, ezt már beárazhatta a piac, de a felépült pozíciók egy részét még akkor is visszafordíthatják, árfolyammozgásokat okozva. Ha valami okból a számokból azt olvassák ki - amit a JPMorgan Asset Management vezető stratégája, David Kelly is gondol -, hogy az infláció már tetőzött, és a Fednek kevesebb dolga maradt a szigorításban, az dollárgyengüléshez és forinterősödéshez vezethet.

Az euró erősödése használt a forintnak, a kérdés, merre tart a dollár ellenében  Forrás: Stooq.com

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.