Az idei világgazdasági folyamatokat meghatározó három fő tényező közül kettőbben érdemi pozitív elmozdulások láthatók – mondta Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója a cég csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Európában az energiaárak nagymértékben csökkentek – főleg a földgáz –, ezért úgy tűnik, az öreg kontinens elkerülheti a recessziót, Kínában pedig a zéró-Covid-politika hirtelen és átmenet nélküli eltörlése hozta előrébb a teljes újranyitást, így a növekedési várakozások is emelkedtek, aminek Európa lehet az egyik legnagyobb nyertese, jóllehet ez növeli az inflációs nyomást is.
Az Egyesült Államokban eközben ugyan még nem jött el a lazítás ideje, de a decemberi 50 bázispontra csökkentett emelési ütem után februárban 25 pontra csökkent.
A nyersanyagpiacokkal kapcsolatban az Amundi elemzői elmondták, hogy az energiaár csökkenését rövid távon az enyhe tél, és így a tározók vártnál magasabb töltöttségi szintje támogatja, hosszabb távon az LNG-terminálok gyors építése, illetve ezek sikere ideiglenes pótlása segíti.
Ezzel szemben a kínai nyitás az olajár-emelkedés irányába hat, de ennek mértékét visszafogja, hogy az OPEC+ kitermelés csökkentésre irányuló kísérleti nem voltak eredményesek: Iránnal nem sikerült megállapodni erről, és az orosz olaj sem került ki a piacról – csak más vevőkhöz került.
A nyersanyagpiac másik sztárja a réz. Ennek most tapasztalható gyors áremelkedése elsősorban a kínai nyitásnak köszönhető, hiszen Kína használja fel a világ összes rézkeresletének 50 százalékát. Hosszú távon pozitívak a kilátások, elsősorban a készletek alacsony szintje és különösen az energiaátmenet során fellépő extra kereslet miatt.
Ami az aranyat illeti, a nemesfém árának csökkenése az amerikai reálhozamok csökkenésének és a dollár gyengülésének eredményeként év végén megállt. Amennyiben ezek a folyamatok tovább tartanak, tovább emelkedhet az arany is idén.
A magyar kötvénypiacon az MNB-nek a legnagyobb óvatosággal kell eljárnia a kamat csökkentésével, ugyanis egy esetleges kockázatkerülő hangulatban a bevethető eszköztára szűkebb a relatíve alacsonyabb devizatartalék miatt
– ezt már Aradi Ernő, az Amundi kötvényportfólió menedzsere mondta a sajtóbeszélgetésen.
A szakember szerint a jegybanki kommunikáció alapján a kockázati környezet a közelmúltban már érezhetően javult egyes tényezőkben, mint például az EU-megállapodások, a folyó fizetési mérleg hiányával kapcsolatos kilátások javulása, amit a csökkenő energiaárak támogatnak, ellene hat viszont a Fed és EKB szigorító üzemmódja, illetve az elhúzódó orosz–ukrán háború, így egyelőre tartós javulásról még nem beszélhetünk.
Aradi Ernő úgy véli, hogy ha a kedvező kockázati megítélés – aminek elsődleges fokmérője lett a forint árfolyama – kitart, akkor akár már az első negyedévben is csökkenhet az egynapos betéti kamat szintje, de ez legfeljebb a nyári hónapokban érhet össze az alapkamat szintjével.
Ennek megfelelően az Amundi elemzője a kötvényhozamok csökkenését, vagyis a kötvényárfolyamok emelkedését valószínűsíti minden lejáraton. Ezt a folyamatot kisebb kilengések tarkíthatják, de ezeket vásárlásra lesz érdemes kihasználni.
De nemcsak Magyarországon, hanem a fejelt piacokon is érdemes a kötvényekre figyelni, mert a kialakult hozamszintek – legalább hosszú távon – már reálhozamot is nyújtanak. Elsősorban az európai befektetési kategóriájú vállalati papírok piacán vannak kedvező lehetőségek: az Amundi Institute értékelése alapján ez a kötvénypiac minden mérőszám alapján alulértékelt.
A részvénypiacokon az év elején optimizmus uralkodott miután valószínűvé vált, hogy a kínai nyitás, és az európai energiakrízis elmaradása megtámasztotta a piacokat. Csakhogy éppen a jobb európai gazdasági helyzet, és a beinduló kínai kereslet miatt a jövőbeni inflációra vonatkozó várakozások is nőhetnek, ami elnapolhatja a sokak által várt fordulatot a fejlett jegybankok monetáris politikájában
– ezt már Kocsi János, az Amundi részvényportfolió menedzsere mondta a sajtóbeszélgetésen.
Ezt a dilemmát tükrözi az elmúlt időszak részvénypiaci erősödése, majd annak megtorpanása, vagyis a sok jó hír itt egyszeriben rossz hírré válhat. Azt, hogy a két hatás eredője hogyan hat idén a részvénypiac egészére, egy ekkora rali után előre tekintve nem könnyű megmondani, ezért inkább a fenti folyamatokból profitáló iparágakból – például bankszektor, alapvető élelmiszerek, turizmus/szabadidő, egyes technológiai cégek, stb. – erős mérlegű és nem vészesen drága vállalatokat érdemes preferálni.
Kocsi János szerint az amerikai részvények esetében újabb rali indulhat.
Azok a türelmes befektetők, akik nem rágják le a körmüket amiatt, hogy a Fed egy, vagy két, netán három negyedév múlva kezdi el lazábban tartani a gyeplőt, már nyugodtan építhetnek pozíciókat, különösen azokat a vállalatokat preferálva, amelyek a forgalom érdemi csökkenése nélkül képesek áthárítani a magasabb inflációt a fogyasztókra
– mondta az Amundi portfolió menedzsere.
A hazai részvénypiacra fordulva, Kocsi János szerint magyar különlegesség, hogy az összes magyar blue chip-et és néhány kispapírt is extraprofitadók sújtják. A szakértő szerint a vártnál jóval alacsonyabb földgázár és az egyre kevésbé borús hazai gazdasági kilátások valamelyest növelik annak az esélyét, hogy a kormány nem hosszabbítja meg a különadók eredeti határidejét, vagy esetleg csökkenti azok kulcsait.
Kockázatot jelenthet azonban itthon, hogy az esetlegesen mégis kieső EU-s pénzek, vagy bármilyen egyéb okok miatt tovább növekvő költségvetési hiány következtében újfent a magyar tőzsdei cégeken csattanhat az ostor.
Ezeknek a kockázatoknak azonban jelentős részét fedezi a papírok nagyon alacsony árazottsága
– emelte ki Kocsi János.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.