Az elmúlt hetekben a bankszektorban a megemelkedett kamatok okozta gondok kötötték le a befektetők figyelmét, amit nemcsak a részvények, de a nyersanyag piac is lereagált. A pénzforrások kiszáradásának veszélye – ami globális turbulenciát okozhatna – lényegesen növelte a biztonság iránti igényt. Amíg a nemesfémek profitáltak a befektetői bizonytalanságból, addig a negatív hangulat a legtöbb nyersanyagpiacon eladási hullámot váltott ki. Ám mielőtt rátérnénk a részletekre, vessünk egy pillantást a konténerszállítási piacra.
A koronavírus-járvány idején, amikor már a napi bevásárlást is sokan online intézték, az e-kereskedelem felfutása konténerhiányt és a fuvarozási költségek megugrását eredményezte. Ezt az ukrajnai háború és a kamatok emelkedése követte, ami globális gazdasági lassulást váltott ki. A globális konténerszállítási index alakulása szerint a 2021-es és 2022-es csúcsokat követően a fuvardíjak trendje az elmúlt évben meredeken csökken, vagyis visszatértünk a régi szép időkbe, vagy talán azt kell mondani, hogy a régi rossz napokba a konténeres fuvarozás világában.
Ezt piaci normalizációnak is hívhatnánk, de ez attól függ majd, hogy milyen mélyre esnek az árak.
Az esés egyik fő oka, hogy a cégek a pandémia vége felé felhalmozott készleteiken csücsülnek, amit a csökkenő kereslet eredményeképpen a vártnál lassabban tudnak értékesíteni. Ennek késleltetett hatása a nyersenyagpiacokon már látható, és gazdasági stimulus hiányában a fellendülés nem tud majd igazán beindulni.
A tőkepiacokat ebben a hónapban megmozgató bankválság különösen az energiaszektort érintette,
a WTI és a Brent nyersolaj árfolyama több mint 10 százalékkal esett vissza, s a földgáz ára is közel 20 százalékkal csökkent. A kőolaj jegyzésének a likviditási válságra adott drámai válaszának az az oka, hogy az iránytalan olajpiac magához vonzotta a spekulánsokat a Silicon Valley Bank összeomlása előtti hetekben.
Többen a határidős piacon tapasztalt backwardation jelenséget próbálták kihasználni, amikor vételi pozíciókat halmoztak fel, miközben csökkentették a shortkitettségüket. A válság kirobbanásával a kőolajpiaci befektetők nemcsak a vételi pozícióikat számolták fel, de újabb shortokat nyitottak. A hét elején a jegybankok bankoknak nyújtott támogatása segített megnyugtatni a tőkepiacokat, és a Brent, úgy tűnik, megállapodott a 75 dollár fölötti szinten.
De a jegybankok egy konkrét nyersanyagpiacon nemcsak másodlagos szereplőként vannak jelen.
A bankválság az aranynak nyújtott rég várt támogatást, bár egyelőre sikertelenül tesztelte a 2000 dolláros szintet.
A tavalyi, unciánkénti 2070 dolláros csúcs tartós áttörését csak akkor tartom valószínűnek, ha a piac elhiszi, hogy vége a kamatemelésnek. Ezt szem előtt tartva a Fed kommunikációjára és az inflációval kapcsolatos adatokra kell majd figyelnünk.
A rézpiac nagy rali előtt állhat, legalábbis ezt mondta Trafigura, a világ legnagyobb magánkézben lévő nyersanyag-kereskedő társasága. Előrejelzése szerint a réz ára rekordmagasságba emelkedik az idén, mivel a kínai fellendülés továbbra is kimeríti az amúgy is alacsony készleteket. Ezt a nézetet támogatja a zöldenergiára való átállás részeként növekvő villamosítás iránti kereslet is, amely az elkövetkező években növekedni fog.
Egyelőre a réz nem tudott kitörni a csökkenő trendsávból, és árfolyama az év eleje óta továbbra is lefelé csordogál,
s egy úgynevezett zászló alakzatot rajzolt ki a grafikonon. Ennek áttörése esetén a cél a 458 cent és 504 cent környékén lévő ellenállások lehetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.