A napokban közzétett, az Egyesült Államokra vonatkozó SPIVA-elemzésben az áll, hogy az aktív nagy kapitalizációjú amerikai részvényalapok 2022-es alulteljesítési rátája az előző évekhez képest jelentősen javult, és mindössze 51 százalékuk teljesítette alul az S&P 500-at. Tavaly több piaci körülmény biztosított jelentős hátszelet az aktív portfóliómenedzserek számára. Egyrészt 2022-ben a diszperzió a hosszú távú átlag felett alakult, ami az egyedi részvénykiválasztás potenciális hozzáadott értékét növelte. Másrészt megfordult a 2022 előtti nyolc évben jellemző trend, és a korábbi erős felülteljesítést követően tavaly a legnagyobb kapitalizációjú amerikai részvények jelentősen alulteljesítették az S&P 500-at.
Ez utóbbi azért is fontos, mert az aktív alapok egyik, a portfóliómenedzsereik által hangoztatott fő erénye éppen az, hogy a passzív, indexkövető alapokkal ellentétben el tudják kerülni portfólióik legnagyobb részvényekbe való túlzott koncentrációját. Ennek megfelelően
az aktív alapok gyakran alulsúlyozzák az S&P 500 legnagyobb vállalatait, vagy legalábbis néhányat közülük,
így, ha a legnagyobb cégek felülteljesítők, az aktív alapok nagyobb hányada teljesíti alul az indexet, ráadásul a legnagyobb vállalatok súlya az indexben tovább nő, ezáltal az aktív alapok relatív alulsúlyozottsága tovább nő. Ha ezek után a legnagyobb részvények továbbra is felülteljesítők maradnak, azzal az aktív alapok egyre növekvő arányban lesznek alulteljesítők.
Márpedig 2013 és 2021 között ez történt. Míg 2013 nyarán az 5 legnagyobb vállalat súlya az S&P 500 indexben mindössze 11 százalék volt, a koncentráció a következő 8 évben folyamatosan nőtt, és 2021 decemberére elérte a 23 százalékot. Ezzel párhuzamosan egyáltalán nem véletlen, hogy 2021-ben az aktív nagy kapitalizációjú amerikai részvényalapok 85 százaléka alulteljesített, ami a legmagasabb alulteljesítési arány az elmúlt 20 évben.
Tavaly csökkenésnek indult a piaci koncentráció.
Az olyan, korábbi sztárrészvények, mint a Meta, az Amazon, az Alphabet, a Tesla és az Apple jelentős alulteljesítők voltak, kedvezve ezzel a tipikusan kevésbé koncentrált portfóliót tartó aktív alapkezelőknek, amelyek 2009 óta a legjobb évüket produkálták az S&P 500 indexhez képest.
De vajon kitart a piacokon 2023-ban is az aktív alapok számára kedvező széljárás? Nincs kizárva, de a hosszabb távú lemaradásuk ledolgozásához sokat kell még tennie az aktív portfóliómenedzsereknek: a 2022 végi statisztika alapján az aktív nagy kapitalizációjú amerikai részvényalapok 91, illetve 95 százaléka teljesítette alul az S&P 500-at 10, illetve 20 éves időtávon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.