Idén az amerikai széles piacot leképező S&P 500 14 százalékot emelkedett, míg az MSCI „minden ország, kivéve USA” részvényindexe csupán 8,5 százalékot. Nem csoda, hogy a befektetők visszalopakodnak az amerikai részvényalapokba, legalábbis erre utal, hogy három egymást követő héten is nettó pénzbeáramlást mértek. Ráadásul a június 14-én zárult hét nettó 23,78 milliárd dollárja tavaly december óta a legnagyobb nettó beáramlás.
A globális részvények iránti érdeklődés ugyanakkor elhalványodott az elmúlt hetekben. A globális részvényalapok az elmúlt kilenc hétből ötben nettó kiáramlást szenvedtek el, s ennek mértéke 2022 októbere óta a legnagyobb.
Az európai részvényalapokból 14 hete folyik ki a befektetők pénze,
míg az Egyesült Királyságban 23 hete könyvelnek nettó kiáramlást. A pánkontinentális Stoxx Europe 600 csupán 8,1 százalékot emelkedett az idén. A Shanghai Composite csak 4,9 százalékot, a hongkongi Hang Seng index pedig körülbelül 1 százalékot emelkedett.
Az amerikai részvények iránti közelmúltbeli lelkesedés nagyobb részt a mesterséges intelligencia iránti érdeklődés számlájára írható. A befektetők most olyan vállalatok részvényeit gyűjtik, amelyek annak a technológiának az élvonalában vannak, amely szerintük megváltoztatja a világot az elkövetkező években.
Az MI grafikus csipjeinek gyártója, az Nvidia részvényeinek árfolyama az idén megháromszorozódott. A Facebook anyavállalata, a Meta Platforms és a Tesla pedig duplázott. A Microsoft pedig, amely 10 milliárd dollárt fektetett az OpenAI ChatGPT-be, több mint 40 százalékot emelkedett, csakúgy, mint az Apple és az Amazon.
A befektetők azért is optimisták az Egyesült Államokkal kapcsolatban, mert az amerikai fogyasztók továbbra is szabadon költenek, a munkaerőpiac erős, s a bankszektor válsága is enyhült. Ráadásul sok befektető abban reménykedik, hogy a Federal Reserve a kamatemelési kampányának végéhez közeledik. Miközben
az eurózóna recesszióba csúszott, a kínai nyitás pedig megtorpant.
De a nemzetközi részvénypiacon is vannak bikapiaci jelek. A japán, a mexikói és
az európai piacokon a részvényrali szélesedik.
A „szélesség” mérőszáma a 200 napos mozgóátlaguk felett mozgó részvények százalékos aránya. Nos, az Egyesült Államokban a ralit csupán egy maroknyi részvény uralja. A befektetők attól tartanak, hogy
a szűk rali sebezhetővé teszi az amerikai piacot egy nagyobb korrekció esetén.
Ráadásul a nemzetközi tőzsde egyes sarkai még mindig olcsóbbnak tűnnek, mint az Egyesült Államok.
Így például Jon Bell, a Newton Investment Management globális portfóliómenedzsere
többet fektet értékalapú európai részvényekbe, mert alacsonyabb az értékelésük
és magasabb az osztalékhozamuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.