A tragikus emlékű jenhitel immár kevesek rémálmaiban tűnik fel újra, a forint euró és dollár elleni árfolyamának mozgásai által érintettek azonban jobb, ha az év hátralévő részében újra figyelik a japán fizetőeszköz árfolyamát.
Erre az összefüggésre a Capital Economics friss elemzése világított rá. Az alaptudnivaló: a forintot az úgynevezett carry devizák közé sorolják, ezek olyan gazdaságok fizetőeszközei, ahol magas a kamat. A magas kamat miatt vásárolják őket a külföldiek, mégpedig gyakran alacsony kamatú devizákért, amilyen a japán jen. Amíg a jen olcsó, ez jól működik, és a jen az idén egyre olcsóbbá vált a dollár ellenében: folyamatosan gyengült.
Az év hátralévő felében azonban sok elemző azt várja, hogy a jen megismétli tavaly év végi visszapattanását a dollárkeresztben, és az elemzők szerint ez csapást mérhet a carry devizákra, amilyen a forint is, hiszen a gyakran használt finanszírozó deviza drágábbá válik a nem japán befektetők számára.
Mekkorát kell erősödnie a jennek ahhoz, hogy már a forintra is érzékelhető hatást gyakoroljon, erről nem szól az elemzés, és nem ismert, milyen mértékben használják a jent finanszírozóként a forintot magas kamatai miatt vásárlók.
Mindenesetre egy ugrásszerű jenerősödés már hangulati alapon is negatívan hathatna a napokban többhavi csúcsaira erősödő forintra. A rövid elemzés nem is ezt említi a carry devizákra ható fő kockázati tényezőként, hanem arról szól, hogy más folyamatok is ugyanebben az irányban hathatnak. Ugyancsak negatív hatással lehet a devizáknak erre a csoportjára, tehát a forintra is, ha
Vannak azonban olyan tényezők is, amelyek segítik a forintot, nem véletlen, hogy idén mintegy 6 százaléknyi nyereséggel a zlotyval fejbfej mellett haladva a régió legjobban teljesítő devizája.
Kiemelendő, hogy az energiaválság enyhülésével az idén a magyar külkereskedelem egyenlege mínuszból pluszra fordult.
Ha ennek a hírnek nem örül a forint, akkor semminek: bődületes többlet a magyar külkereskedelmi mérlegbenSzeptemberben már idén harmadjára volt egymilliárd euró fölött a külkereskedelmi többlet, szemben a tavalyi évvel. |
A pénteki napon egyéb is akadt:
Az inflációs adat és az EU-s alapok körüli spekuláció négyhavi csúcsára reptették a forintotA vártnál kedvezőbb inflációs hírnek az álmoskönyv szerint elvileg gyengítenie kellett volna a forintot, hiszen gyorsabb jegybanki kamatcsökkentéshez vezethet, ám idehaza a régi kerékvágásba való visszarázódás alapvetően oldja a bizonytalanságot, miközben rövid távon nő a reálkamat is. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.