BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Graph of fall Japanese yen. Yen symbol on keyboard. Decline in Japanese national currency. Buying yen on electronic stock exchange. Japanese government bonds concept. Trading on Japan stock exchange

Carry on, forint: erősödne a magyar deviza, de a japán jen még bekavarhat

Még a svájcifrank-hiteleseknél is hatalmasabbat buktak a pénzügyi válság után a jenhitelesek, de ezek emléke lassan elhalványodik. A forint árfolyama a jen és a frank ellen jó ideje már csak a Japánba és Svájcba utazóknak érdekes, most azonban nyomós okuk támadt azoknak is újra a jenre figyelni, akiknek a forint euró- vagy dollárárfolyama pénztárcába nyúló ügy.

A tragikus emlékű jenhitel immár kevesek rémálmaiban tűnik fel újra, a forint euró és dollár elleni árfolyamának mozgásai által érintettek azonban jobb, ha az év hátralévő részében újra figyelik a japán fizetőeszköz árfolyamát.

Strong,And,Powerful,As,Super,Hero
Fotó: Shutterstock

Erre az összefüggésre a Capital Economics friss elemzése világított rá. Az alaptudnivaló: a forintot az úgynevezett carry devizák közé sorolják, ezek olyan gazdaságok fizetőeszközei, ahol magas a kamat. A magas kamat miatt vásárolják őket a külföldiek, mégpedig gyakran alacsony kamatú devizákért, amilyen a japán jen. Amíg a jen olcsó, ez jól működik, és a jen az idén egyre olcsóbbá vált a dollár ellenében: folyamatosan gyengült.

Az év hátralévő felében azonban sok elemző azt várja, hogy a jen megismétli tavaly év végi visszapattanását a dollárkeresztben, és az elemzők szerint ez csapást mérhet a carry devizákra, amilyen a forint is, hiszen a gyakran használt finanszírozó deviza drágábbá válik a nem japán befektetők számára.

A jen évek óta gyengül a dollár ellenében, de az év végén ez visszafordulhat, ami nem érdektelen a forint árfolyamát illetően sem. Forrás: Stooq

 

A forint árfolyama: szerencsére vagy balszerencsére más is hat rá

Mekkorát kell erősödnie a jennek ahhoz, hogy már a forintra is érzékelhető hatást gyakoroljon, erről nem szól az elemzés, és nem ismert, milyen mértékben használják a jent finanszírozóként a forintot magas kamatai miatt vásárlók. 

Mindenesetre egy ugrásszerű jenerősödés már hangulati alapon is negatívan hathatna a napokban többhavi csúcsaira erősödő forintra. A rövid elemzés nem is ezt említi a carry devizákra ható fő kockázati tényezőként, hanem arról szól, hogy más folyamatok is ugyanebben az irányban hathatnak. Ugyancsak negatív hatással lehet a devizáknak erre a csoportjára, tehát a forintra is, ha

  • az ilyen devizával működő gazdaságok jegybankjai folytatják a megkezdett kamatcsökkentési folyamatot. Itt meg kell jegyezni, hogy az elmúlt hónapokban nem is csak a Magyar Nemzeti Bank, hanem még a régiós jegybankok – főként a lengyel – döntései és iránymutatásai is befolyásolták a forintot. A kamatcsökkentést előrevetítő hírek mind a három nagy közép-európai deviza árfolyamának az irányát képesek egyszerre gyengíteni.
  • Tovább segítheti az ebbe a körbe tartozó feltörekvő piaci devizák árfolyamát, ha az amerikai állampapírok hozama tovább süllyed. Ez azonban szintén nem végtelen folyamat, és egy forduló a hozamokban szintén nem segítene.
  • Nyomás alá kerülhetnek a devizák attól is, ha a fejlett gazdaságok recesszióba süllyednek.

Pozitív forint árfolyamot befolyásoló tényezők

Vannak azonban olyan tényezők is, amelyek segítik a forintot, nem véletlen, hogy idén mintegy 6 százaléknyi nyereséggel a zlotyval fejbfej mellett haladva a régió legjobban teljesítő devizája.

Kiemelendő, hogy az energiaválság enyhülésével az idén a magyar külkereskedelem egyenlege mínuszból pluszra fordult.

Ha ennek a hírnek nem örül a forint, akkor semminek: bődületes többlet a magyar külkereskedelmi mérlegben

Szeptemberben már idén harmadjára volt egymilliárd euró fölött a külkereskedelmi többlet, szemben a tavalyi évvel.

A pénteki napon egyéb is akadt:

Az inflációs adat és az EU-s alapok körüli spekuláció négyhavi csúcsára reptették a forintot

A vártnál kedvezőbb inflációs hírnek az álmoskönyv szerint elvileg gyengítenie kellett volna a forintot, hiszen gyorsabb jegybanki kamatcsökkentéshez vezethet, ám idehaza a régi kerékvágásba való visszarázódás alapvetően oldja a bizonytalanságot, miközben rövid távon nő a reálkamat is.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.