Remek hírek érkeztek a feltörekvő piacokra november 14-én az Egyesült Államokból, ahol a várt 3,3 százalék helyett csupán 3,2 százalék volt októberben az éves infláció. A havi árváltozás pedig stagnálást mutatott szeptemberről októberre. Az adat láttán belevett a piac a forintba, az euró-forint 377,7-ről 376-ig ereszkedett vissza.
Ugyanaznap kapott még egy jó hírt a hazai deviza is. Nevezetesen, az aznap reggel közzétett harmadik negyedéves GDP-adat, amelynek hatására, amikor az adat nyilvánossá vált, a jegyzés erősödni kezdett, nem sokkal fél 9 után 377,3-on zajlik a kereskedés – írtuk.
Egy nappal később már nem volt ilyen rózsás a helyzet a forint piacán, hiszen akkor már egyre inkább az MNB keddi kamatdöntő ülésére vártak a befektetők. A legtöbben úgy vélték, a jegybank várhatóan kitart a 75 bázispontos enyhítő lépés mellett, azonban a vártnál jobb inflációs és egyensúlyi tendenciák, valamint az általánosan jó hangulat nyomán erősödtek a spekulációk, hogy ismét akár 100 bázisponttal is vághat a monetáris tanács. Végül is kár volt az izgalomért, maradtak a döntéshozók a 75 bázispontnál.
Másik népszerű témánk az év tizenegyedik hónapjában is az állampapír-piac volt. November 22-én azonban kedvezőtlen hírt közöltünk, hiszen – amint az Államadósság Kezelő Központ bejelentette – múlt hónap 25-e és február 25-e között a korábbi időszakra megállapított 13,93-ról 10,82 százalékra csökkent az egyik népszerű, az intézmények mellett a lakossági befektetők által is tartott, változó kamatozású, 2032/B megnevezésű papír éves kamata. Öröm az ürömben, hogy a kamatkurtítás oka a folyamatosan ereszkedő a bankközi kamatláb volt.
Jól jártak bezzeg, akik november 23-a előtt megvették a bankholding csoporthoz tartozó MBH Jelzálogbank részvényeit, hiszen az nap nem kevesebbel, mint 55 százalékkal ugrott meg a papír árfolyama a Budapesti Értéktőzsdén, miközben a hazai blue chipek felemásan teljesítettek.
Visszatérve a hét elejére, 7-én írtuk, hogy szeptemberben érdekes módon a lakossági értékpapírpiacon favoritnak számító állampapírt ezúttal beelőzték a befektetési alapkezelők, akiknél 150 milliárd forintot fektettek be a háztartások, míg az államadósság finanszírozásába „csupán” 101 milliárd forinttal szálltak be. Mivel pedig az alapkezelők 98 milliárd forintos hozamot is szállítottak az ügyfeleknek, a lakosság befektetési alapokban tartott összvagyona bő 3 százalékkal minden korábbinál magasabbra, 7967 milliárd forintra ugrott.
Az ÁKK-nak azonban így sem volt oka panaszra, szeptember végére átlépte a 12 ezermilliárd forintot a hazai háztartások állampapírvagyona, korábban még soha nem járult hozzá a lakosság ennyivel az államadósság finanszírozásához.
Hó végén újra a forint volt a téma, mivel váratlanul megtorpant a hazai deviza erősödése. Sőt, miután a hazai deviza 29-én hajnalban a 10 napos csúcsot jelentő 376,4 forintos szintig hajrázott az euróval szemben, hirtelen megfordult a trend és a közösségi deviza egységéért délután 1 óra körül már újra 378,3 forintot kell adni a bankközi devizapiacon.
A kereskedők a piaci pletykák szerint a német inflációs és az amerikai GDP-adatok küszöbön álló publikálására tekintettel váltak elővigyázatosabbá.
Stabilan vásárolják a magánbefektetők a Prémium Magyar Állampapírt (PMÁP), meg is kellett emelni az eladásra szánt mennyiséget – írtuk a hó elején, amikor már hetek, hónapok óta a PMÁP vezette a heti értékesítési számokat, a megelőző héten is közel 30 milliárd forintért vásároltak belőle a lakossági befektetők. A kötvény jelenlegi éves kamatozása 14,75 százalék (fél százalékponttal a 2022-es átlagos infláció felett), igazán vonzó azonban jövőre lesz: a jegybank prognózisa szerint a pénzromlás mértéke 17,9 százalék lehet, vagyis a PMÁP-tulajdonosok 18 százalék feletti kamattal számolhatnak, a rá következő években azonban már remélhetőleg – a csökkenő infláció miatt – kevésbé lesz vonzó a befektetés.
November 29-én aztán kijött a PMÁP már beharangozott 2032/I sorozata
Ezzel a konstrukcióval az ÁKK arra kívánja ösztönözni a lakosságot, hogy a papírt a lejáratig, vagy legalábbis minél tovább tartsák meg. Természetesen a korábbi, 2024-re jóval kedvezőbb kamatozást kínáló sorozatok felváltása az új papírokkal, hiányérzetet keltett a megtakarítókban, azonban, mint tudjuk, egyszer volt Budán kutyavásár: aki eddig nem vett inflációkövető PMÁP-ot, az már bottal ütheti a nyomát.
Néhány nappal korábban, 23-án hatalmas raliba kezdett a hazai deviza, miután a Bloomberg értesült, hogy minden jel szerint hazánk hamarosan hozzáfér a neki járó EU-s pénzek legalább egy részéhez. Az akkori fáma szerint a Magyarországnak járó pénzek 20 százalékának kifizetését még jóvá kell hagynia az EU-s pénzügyminiszterek tanácsának, a maradék 80 százalék és a többi, 5,8 milliárd eurónyi, ugyancsak a helyreállítási alapból visszatartott forrás pedig annak a függvénye, hogy az Európai Bizottság teljesítettnek minősíti-e a 27 szupermérföldkövet.
A dollárral szemben 0,6 százalékkal, 347,96-ig, míg az euróval szemben 0,34 százalékkal, 379,9-ig erősödött az aznap délelőtti kereskedésben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.