Történelmi magasságokba szöktek az amerikai részvények árfolyamai az elmúlt években, az elszálló árazásokra pedig egyre több érintett vállalat reagál részvényfelosztással – annak ellenére, hogy ez az eljárás a 90-es évek óta nem igazán volt divatos a nagy vállalatok körében.
A részvényfelosztás (stock split) során az érintett cégek előre meghatározott számúra darabolják fel részvényeiket olyan módon, hogy közben a befektetők vállalatban meglévő tulajdonrésze nem változik. Az elmúlt hetek legnagyobb splitjét, az Nvidia 10:1 arányú felosztását példaként hozva:
A részvényfelosztás régen hatalmas divat volt:
a rekordot jelentő 1986-os évben például 114 cég daprózta fel papírjait,
egészen egyszerűen azért, hogy több befektető tudja őket megvásárolni.
A törtrészvények megjelenés előtt ugyanis egy befektető csak akkor tudott megvenni egy bizonyos papírt, ha annak teljes egészére megvolt a fedezete, szemben napjaink kereskedésével, ahol nem kell egész részvényeket felmarkolni, a befektetők egy meghatározott értékben is adhatnak be megbízást, és akkora részesedést kapnak pénzükért cserébe, amennyit az az aktuális árfolyamon ér – még akkor is, ha nem egész részvényt ér a megadott pénzösszeg.
A törtrészvények 90-es évek végi megjelenése elméletben tehát feleslegessé tette a részvényfelosztást, így az ki is kopott a rutinból. Napjainkban azonban a tőzsdék elképesztő menetelése után ismét aktuálissá vált, mivel egyes részvények már olyan magas árfolyamon forognak, hogy a vállalatvezetés tart tőle, hogy egyesek azért nem veszik meg a papírokat, mert túl drágának tartják őket.
Van azonban egy másik oldala is a splitek visszatérésének:
a dolgozói részvényprogramok iránti megugró kereslet.
A Chipotle gyorsétteremlánc például kimondottan emiatt döntött részvényei 50:1 arányú felosztása mellett, melyre akár már a következő napokban sor is kerülhet. A vállalat árfolyama valósággal elszállt az elmúlt időszakban, egy papírért lassan kétszer annyit kell fizetni, mint tavaly októberben – a cégvezetés szerint ez az árcédula pedig már hátrányos a vállalat és annak munkavállalói számára.
Jack Hartung, a Chipotle pénzügyi igazgatója a Bloombergnek úgy fogalmazott:
Az általunk megcélzott 60 dollár körüli részvényárfolyam sokkal rugalmasabb munkavállalói jutalmazást tesz lehetővé, mivel cégen belül nincs lehetőségünk törtrészvényeket adni a kollégáknak. Ha most akarunk részvényjutalmat adni, csak több ezer dolláros lépcsőfokonként tudjuk ezt megtenni, ami egyáltalán nem előnyös.
A Chipotle – melynek részvénye jelenleg a harmadik legborsosabb árú papír az amerikai piacon – munkavállalóinak 40 százaléka, azaz közel 46 ezer fő vásárolhat piaci ár alatt saját részvényt a cégnél, melynek mértéke nem haladhatja meg éves fizetésük 15 százalékát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.