A geopolitika újabb csapással fenyegeti a befektetői bizalmat a héten, holott többen már arra számítottak, hogy a Wall Street már túl van az év legzűrzavarosabb időszakán. Irán Izrael elleni esetleges támadása azonban ismét megrázhatja a részvénypiacokat.
Egy népszerű Wall Street-i stratéga, Tom Lee, a Fundstrat munkatársa a Marketwatchnak nyilatkozva arra figyelmeztetett, hogy egy ilyen lépés a legnagyobb kockázatot jelentené a részvények számára egy olyan héten, amely amúgy is tele van potenciálisan piacmozgató hírekkel.
Egy iráni támadás részvényekre gyakorolt hatását nem tudjuk előre modellezni. Ez pedig azt jelenti, hogy a befektetőknek óvatosnak kell lenniük, és szem előtt kell tartaniuk, hogy egy ilyen esemény villámgyors piaci mozgásokat idézhet elő
– mondta Lee.
A befektetőket nem rázta meg túlságosan áprilisban az Izrael ellen végrehajtott példátlan dróncsapás, amelyet a zsidó állam és az amerikai erők sikeresen elhárítottak. Mára azonban jelentősen megváltozott a helyzet, számos más kockázat is megjelent a piacon, s ezek felerősíthetik egymás hatását.
Elsőként érdemes megjegyezni, hogy a részvénypiacok továbbra is idegesek a múlt heti szakadás után; az amerikai recessziós félelmek és a carry trade-et megdrágító japán kamatemelés súlyos csapás volt. A szabadságolási időszak miatt általában lanyha augusztusi tőzsdei forgalmat Keith Buchanan, a GLOBALT Investment vezető portfólió menedzsere szerint felbolygathatja az újabb geopolitikai kockázat.
Médiajelentések szerint a következő napokban valószínűsíthető a támadás, ugyanakkor Teherán bármikor dönthet úgy, hogy fokozza a feszültséget és kivár. Ennek alapján valószínű, hogy a támadást bizonyos mértékig már beárazták a piacok, vagyis minden további reakció annak súlyosságától, illetve a helyzet eszkalálódásának valószínűségétől függ.
A nyersolaj és az arany ára hétfőn már emelkedett, jelezve, hogy az iráni válaszcsapást nagyon is valós fenyegetésként értékelik az árupiacokon – mondta Achilleas Georgolopoulos, az XM alapkezelő befektetési elemzője.
Ha Irán lép, az olaj és az arany ára tovább emelkedhet.
Az iráni fenyegetés mellett a héten más fontos, potenciálisan piacbefolyásoló adatok is napvilágot látnak. Ilyen például
Ezek együttesen jó képet adnak
az amerikai GDP több mint kétharmadát adó lakossági fogyasztás állapotáról,
a gazdaság esetleges túlfűtöttségéről, így az amerikai jegybank szeptemberre várt kamatcsökkentésének esélyeiről. A vállalati gyorsjelentések szempontjából kiemelkedik a Walmart, a legnagyobb amerikai kiskereskedelmi lánc jelentése – ez szintén a lakossági kereslet szempontjából fontos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.