BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vérfürdőt rendez a dollár a devizapiacon, kétéves mélyponton a forint – lehet ez még sokkal rosszabb

Az amerikai deviza féléves csúcsra futott az euróval, és kétéves magasságba a forinttal szemben – Trump, Scholz és az MNB is fontos szereplő lehet a jövőbeli árfolyamok alakításában. A dollár Donald Trump győzelme miatt valósággal felrobbant az elmúlt egy hétben, így joggal reszketnek a feltörekvő piaci devizák.

Több mint fél éve nem látott mélységbe került az euró a dollárral szemben hétfőn: a közös kontinentális deviza a zöldhasúval szembeni, pénteki, 0,78 százalékos értékvesztését kora délutánig további 0,6 százalékkal toldotta meg, 1,065-ig süllyesztve ezzel a keresztet. Ilyen gyenge legutóbb május elsején volt a jegyzés.

Abstract,Business,Background.,Concept,Of,Powerful,United,States,American,Dollar, dollár, forint,
Erős dollárra készül a világ / Fotó: Shutterstock

Trump erősíti a dollárt

Az euró-dollár kereszt drasztikus süllyedése mögött elsősorban az a vélekedés áll, hogy Trump expanzív fiskális politikája lényegesen növeli majd a forgalomban lévő pénzmennyiséget, ami inflációs nyomást generál majd a világ legnagyobb gazdaságában, kamatainak magasan tartására kényszerítve ezzel a Fedet.

Ez tankönyv szerint méretes támaszt nyújt majd a dollár számára

– főleg egy olyan makrokörnyezetben, ahol a világ legtöbb országában már a kamatvágási programok folynak, hiszen a globális inflációs hullám immáron elcsendesedett, a gazdaságok lendületének újraélesztése érdekében pedig a legtöbb jegybank számára a hitelfelvétel költségeinek csökkentése került a középpontba.

Dollárerősödést várnak Trump győzelmétől a piacok, pedig legutóbb sem volt igazuk – reszkethet a forint?
A republikánus elnökjelölt győzelmétől egyértelműen a zöldhasú erősödésére számítanak a piacok, és ugyan tankönyv szerint igazuk kéne legyen, a valóság legutóbb is rájuk cáfolt. A dollár Trump elnöksége alatt több mint tíz százalékot gyengült, Biden alatt viszont valósággal begyújtotta a rakétákat – hatalmas izgalmak várhatnak így a forintra is.

A dollár ezért messze nemcsak az euróval szemben kapcsolt hegymenetbe, de a tágabb devizakosárral szemben is: a DXY dollárindex több mint 2 százalékot erősödött november 5-e óta, négyhavi csúcsra futva ezzel.

 

Trump és Scholz az eurót is gyengíti

Az eurókereszt beszakadása mögött azonban nemcsak a dollár erejét, de az euró gyengélkedését és az eurózóna gyenge kilátásait is megtaláljuk. A Trump által tervezett vámok ugyanis a befektetők félelmei szerint 

  • nagyban csökkentik majd az európai termékek iránti keresletet, sőt
  • akár még a térség versenyképességét is, 

ezzel alapjáraton csökkentve az euró iránti keresletet.

A német gazdaság döcögése és a Scholz-kormány szétesése pedig egy újabb csapás a monetáris unió vonzerejére.

Chris Turner, az ING vezető devizastratégája a kérdésben a Reutersnek úgy fogalmazott:

A dollármedvék szerint soká üthet majd csak be Trump vámpolitikájának gyümölcse, ezért egyelőre nem kell zöldhasúralitól tartani. Szerintünk ez nincs így: a republikánusok választási tarolása már most az egekbe tolta a tőkepiacokat és az üzleti várakozásokat Amerikában, miközben nagyban rontja a hangulatot a világ más részein.

Ez az elképzelés pedig a friss devizapiaci fejleményekben is meglátszik: az euró-dollár kereszt két nap alatt majdnem 1,5 százalékkal került lejjebb, pedig Trump beiktatásáig még több mint két hónap van hátra.

 

A forint számára nagyon kevés biztató jelet látni

A devizánknak a dollár erősödése kifejezetten rossz hír: az erős zöldhasú ugyanis rendre elszipkázza a nemzetközi tőkét a feltörekvő piacok, így a forint és a hazai parkett elől is, mivel magas kamatkörnyezetet, ezáltal busás hozamokat sejtet a háttérben a befektetők számára, akik többnyire szeretnek biztosra menni, így Amerikát választják a fejlődő térségek helyett.

A forintnak azonban nemcsak nemzetközi oldalról nincs sok oka a boldogságra, de belföldről sem: a magyar gazdaság a legfrissebb GDP-adatok szerint ismét recesszióba került, aminek sok vonzata közül az egyik az, hogy laza monetáris politikát vetít előre az érintett jegybankok irányából, a hitelfelvétel költségeinek enyhítése ugyanis segíthet serkenteni a gazdaságot.

Csakhogy a csökkenő kamatok a forint támaszát is kirúgják,

a jelenlegi, a lélektani határ mindkét oldalán egyaránt csúszkáló árfolyamok mellett pedig nagy kérdés, hogy meddig vághatja még a kamatokat az MNB úgy, hogy ne kockáztasson meg vele egy bődületes forintleértékelődést – még akkor is, ha a jegybanknak nincs hivatalos célárfolyamsávja a forinttal kapcsolatban.

A hazai deviza a dollár féktelen menetelésének hatására hétfőn kétéves mélypontra csúszott a zöldhasúval szemben, a devizapárra 385,88-on is történt kötés – ilyen legutóbb 2022 novemberében történt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.