Már csak néhány óra és hivatalosan is elstartolnak a XXIV. téli olimpiai játékok, amelyeknek ezúttal a kínai főváros, Peking ad otthont. Bár a sportolók és a tévé előtt ülő nézők – miután a helyszínen szinte sehol sem lehetnek az érvényben lévő járványügyi korlátozások miatt – már tűkön ülve várják a sporteseményeket, vannak, akik egyre inkább aggódva figyelik a helyzetet.
A Reuters brit hírügynökség riportja szerint az eseményt biztosító vállalatok ugyanis rettegnek attól, hogy ugyanúgy megégetik magukat, mint a 2020-as, ám végül 2021-re tolt tokiói nyári olimpián történt. Akkor ugyanis a járvány okozta sorozatos szálláslemondások, távolmaradások és minimálisra zuhanó jegyeladások miatt több száz millió dollárt buktak a játékokat biztosító cégek.
Márpedig a koronavírus-járvány azóta sem tűnt el, sőt, már a sokadik hullámával és variánsával kell szembenézni, amely a sportolókat sem kerüli el. Az olimpikonok közül naponta rengeteg versenyzőt szűrnek ki a Covid-teszteken, ami miatt ismét rághatják a körmüket a biztosítók, hiszen ha valaki nem tud elindulni a számában, valószínűleg szedi a sátorfáját és hazautazik, a biztosító pedig fizetheti utána a felmerülő költségeket.
De nem csak emiatt főhet a cégek feje, hiszen még ott van a orosz–ukrán konfliktus is, amely a hírek szerint bármelyik pillanatban eszkalálódhat. Márpedig ha elindul a háború, akkor sok ország inkább rögtön hazamenekíti Kínából a sportolóit és a küldöttségét. Emiatt pedig a tévétársaságok is kárigényt nyújthatnak be, ami valamilyen szinten érthető is: ha például az Egyesült Államok és Kanada jégkorongcsapata otthagyná a játékokat, akkor a sportág iránti érdeklődés alaposan megcsappanna.
„Pekingben most a legnagyobb bizonytalanságot a politikai kockázat okozza” – mondta a hírügynökségnek Duncan Fraser, egy nemzetközi sport- és szórakoztatóipari eseményekre szakosodott biztosítási cég brókere.
Az olimpiát biztosító társaságoknak tehát van miért aggódniuk, de közben így is megéri nekik beszállni az eseménybe, a nyári játékok esetében például 3 milliárd dolláros üzletről van szó. A téli olimpia persze valamivel kisebb méretű mind a sportolók, mind pedig a nézők számában, de így is lehet vele keresni, ha minden a tervek szerint megy. Azt, hogy ez így lesz-e, most nagyon nehéz megjósolni.
A Reuters szerint az egyik legnagyobb partner, a német Allianz 2028-ig élő szerződéssel rendelkezik, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) eseményeit biztosítsa. A cég – bár a szerződés részleteiről nem kívánt beszámolni – a hírügynökségnek elárulta, a NOB tagjainak és sportolóknak is nyújt biztosítást, amely több területre is kiterjed.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.