BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Párizs 2024: nem volt kétség, Milák Kristóf olimpiai bajnok – megvan a harmadik aranyérmünk

Milák Kristóf okos úszással, 50 másodpercen belüli idővel megnyerte a 100 méteres pillangóúszás döntőjét a párizsi olimpián. A Honvéd 24 éves világklasszisa Magyarország harmadik aranyérméért szerezte a franciaországi ötkarikás játékokon.

Milák Kristóf 49,90-cel megnyerte a 100 méteres pillangóúszás szombat esti döntőjét a párizsi olimpián. A Honvéd 24 éves világklasszisa saját maga második, a magyar úszósport 31. ötkarikás bajnoki címét szerezte, és ezzel immár három aranyérme van Magyarországnak a franciaországi nyári játékokon.

Párizs 2024, Milák Kristóf
Párizs 2024: Milák Kristóf a 100 méter pillangóúszás királya / Fotó: Csudai Sándor/ Mediaworks

Honfitársunk az indítás után elsőnek jött fel, de ezúttal a riválisok jóval gyorsabban kezdtek nála, és csak negyediknek fordult. Most viszont jól bírta a hajrát, a legjobb, 26.50 másodperces második ötvenet úszta, és 49,90 másodperccel elsőként csapott célba.

Milák ezzel a második férfi úszó lett az olimpiák történetében, aki négy érmet nyert pillangóúszásban, ez eddig csak a 23-szoros bajnok amerikai Michael Phelpsnek sikerült, aki nyolcszor állt dobogón. Emellett Egerszegi Krisztina és Darnyi Tamás után a harmadik magyar úszó lett, aki két különböző ötkarikás játékokon állhatott fel a dobogó tetejére.

A magyar versenyző ebben a számban élete második legjobb eredményét érte el, ennél jobban csak a tokiói fináléban úszott, amikor 49.68 másodperces Európa-csúcsával második lett az amerikai Caeleb Dressel mögött.

Utóbbi most is ott volt a mezőnyben, de nem jutott be a fináléba.

Legutóbb az 1996-os atlantai játékokon fordult elő, hogy medencében legalább két magyar úszó diadalmaskodjon: Czene Attila 200 méter vegyesen, Egerszegi Krisztina 200 méter háton, míg Rózsa Norbert 200 méter mellen győzött akkor – írja az MTI.

Előzmények

A néhány napja 200 méteren ezüstérmesként záró Milák a 100 méter pillangóúszás péntek délelőtti előfutamában óriási iramot diktálva, 50,19 másodperces idővel az első helyen lépett tovább. A péntek esti úszóprogramban a Honvéd 24 esztendős világklasszisa, a szám tokiói ezüstérmese a második középdöntőben a legjobbakat megillető négyes pályáról indult, és bár elmaradt az előfutamban úszott idejétől, mégis az első helyen ment tovább 50,38 másodperccel.

• az ausztrál Matthew Temple-lel, valamint
  • a japán Mizunuma Naokival küzdött meg.
Párizs 2024: Milák Kristóf rendkívül okosan, 50 másodpercen belül úszott /Fotó: Csudai Sándor/ Mediaworks

Mennyi pénzt kap az olimpiai bajnoki címért Milák Kristóf?

A négy évvel ezelőtti tokiói olimpián Milák Kristóf egy arany- és egy ezüstérmet szerzett, ezért 100 millió forintos jutalomban részesült. Az életjáradékra ugyanakkor nincs hatással, hány olimpiai bajnoki címe van valakinek, az összeg, amit havonta megkap, fix és elsősorban az aktuális gazdasági helyzet befolyásolja.

A jelenlegi szabályozás szerint az olimpiai dobogósoknak 35 éves koruktól életük végéig részesülnek az életjáradékban. Az aranyért járó összeg az előző évi bruttó átlagkeresetnek felel meg, ami 2023-ban 571 200 forint volt.

Vagyis Milák

94,27 millió forintot keresett Párizsban a két éremmel.

Orbán Viktor: a király az király

Köszönjük, Milák Kristóf! – gratulált az immár kétszeres olimpiai bajnok úszónak Orbán Viktor a közösségi oldalán. A miniszterelnök a képhez azt írta: „A király az király.”