Az olimpiai pontszerzőket, sőt a nyári ötkarikás játékokon még a hetedik-nyolcadik helyen végző hazai sportolókat is több millió forinttal díjazza a magyar állam. Az életjáradékra ugyanakkor nincs hatással, hány olimpiai bajnoki címe van valakinek, az összeg, amit havonta megkap, fix és elsősorban az aktuális gazdasági helyzet befolyásolja.
A jelenlegi szabályozás szerint az olimpiai dobogósoknak 35 éves koruktól életük végéig részesülnek az életjáradékban. Az aranyért járó összeg az előző évi bruttó átlagkeresetnek felel meg, ami 2023-ban 571 200 forint volt.
Az olimpikonok díjazása 2024-ben a következő:
Aranyérmesek:
Ezüstérmesek:
Bronzérmesek:
Negyedik helyezettek:
Ötödik helyezettek:
Hatodik helyezettek:
Ezek alapján a legjobbak,
Csipes Tamara kajakozó (2 ezüst-, 1 bronzérem) 110,89 millió, Milák Kristóf úszó (1 arany-, 1 ezüstérem) 94,27 millió, Gazsó Dóra kajakozó (1 ezüst-, 1 bronzérem, 1 hatodik helyezés) 84,16 millió, Andrásfi Tibor vívó (1 aranyérem, 1 negyedik helyezés) 78,65 millió, Fojt Sára és Pupp Noémi kajakozó (2-2 bronzérem) 64,70 millió, Kós Hubert úszó (1 aranyérem, 1 nyolcadik helyezés) 58,08 millió forintot tehet zsebre a franciaországi eredményei elismeréseként.
Csipes ráadásul nem először lépi át a százmilliós határt, három éve, Tokióban 107,5 millió forintot keresett, de Milák is összeúszott akkor százmilliót.
Az olimpiai bajnokoknak 495 millió forintot fizet ki az állam, az ezüstérmeseknek 471,24 milliót, a bronzérmeseknek pedig 323,5 milliót. A dobogósok tehát mintegy 1,29 milliárd forintot kapnak, míg a további pontszerzők majdnem ugyanennyit, 1,17 milliárdot, azaz
összesen 2,46 milliárd forintot tesz ki a legsikeresebb magyar olimpikonok pénzdíja.
A birkózó Losonczi Dávid ugyanakkor jótékony célra ajánlotta fel a számára az ötödik helyért járó 15,73 millió forintos jutalmat. A világbajnok birkózó azzal indokolta felajánlását, hogy ő a sport és a szurkolók szeretete miatt, és nem a pénzért csinálja.
Ugyanakkor jól járt a Párizsban szintén 5. helyen végző női ökölvívónk, Hámori Luca is. A magyar bokszszövetség ugyanis kifizeti neki a bronzéremért járó összeget, miután a negyeddöntőben attól az Imane Heliftől szenvedett vereséget, aki a tavalyi világbajnokságon azért lett kizárva, mert megbukott a gendervizsgálaton – a szervezetében x- és y-kromoszóma is található – és kiderült róla, hogy biológiailag férfi. Ennek tükrében Hámori 15,73 millió helyett 32,35 milliót kap – írja a Magyar Nemzet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.