A szálláshelyek szerinti megoszlásban lényeges különbség tapasztalható az augusztusi adatokhoz képest. Fontos tendencia, hogy szeptemberben a vidéki szálláshelyek közül már a szállodák voltak a legnépszerűbbek, az összes vendégéjszaka 46%-át töltötték el itt az utazók, további 33%-ot egyéb és magánszálláshelyeken, 9%-ot panziókban, 5%-ot pedig kempingekben.
A szállodák szeptemberi erősödő teljesítménye azzal is összefügg, hogy az egyéb és magánszálláshelyek, amelyek a balatoni szálláshelykínálat döntő többségét adják, szezonálisan tartanak csak nyitva. Szintén az őszi időszakra tehető, hogy az MTÜ és a Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. által közösen meghirdetett Kisfaludy Szálláshelyfejlesztési Konstrukció – magánszálláshelyek és egyéb szálláshelyek fejlesztése pályázatán nyertes több mint 14 ezer szálláshely a szezonzárást követően kezdi meg a felújítási munkálatokat. A nyertes pályázók közül több mint 5,5 ezer a Balaton térségben található.
A Balaton térség mellett, ahol az összes belföldi vendégéjszaka 25%-a valósult meg az elmúlt hónapban, a hazai vendégek körében a Mátra—Bükk (12%), valamint Budapest környéke (7%) és Debrecen és térsége (7%) turisztikai térségek voltak a legnépszerűek.
A külföldiek körében továbbra is Budapest volt a legkedveltebb célpont, az összes külföldi vendégéjszaka (84 ezer) 33%-a a fővárosban realizálódott. Ezt követően pedig a Balaton, valamint Debrecen és térsége voltak a leglátogatottabbak a külföldi vendégéjszaka-számok alapján. A TOP 5 küldőország vendégéjszaka-szám szerinti sorrendben: Németország, Lengyelország, Szlovákia, Csehország és Ausztria volt.
Szeptember 1,8 millió vendégéjszakájának 33%-a a leglátogatottabb 10 településen valósult meg. Az elmúlt hónap vendégéjszaka-számai alapján a fővárost Hajdúszoboszló követte, majd három balatoni település, Balatonfüred, Hévíz és Siófok. A TOP 10 településben ezek mellett helyet kapott még Gyula, Zalakaros, Eger, Miskolc és Debrecen. Az összes vizsgált városban a belföldi vendégéjszakák domináltak (átlagosan 80%), a legtöbb külföldi vendégéjszakát Budapestet követően Debrecenben, valamint Hévízen töltötték el.
A nyár folyamán jelentősen megnőtt a belföldi turizmus, a hazai utazók itthon keresték az új élményeket, amelyek között a borvidéki rendezvények is szerepeltek. A tendencia az ősz első hónapjában is folytatódott, idén több turista kereste fel a borvidékeket, és rendkívül népszerűvé váltak a boros desztinációk.
A 22 hazai borvidék 14.000 szálláshelyén 314 ezer vendég 750 ezer vendégéjszakát töltött el, a vendégek 95%-a belföldi volt. A kilencedik hónap vendégéjszaka-számai alapján felállított rangsorban az első helyen a Balatonfüred—Csopaki borvidék áll, ezt követi az Egri, a Balaton-felvidéki, a Kunsági és a Bükki borvidék. Természetesen egy borvidékhez tartozó szálláshelyen sem kizárólag pincelátogatással töltik el az időt a vendégek, hiszen a terület földrajzi és kulturális adottságai legalább annyira fontosak egy szálláshely kiválasztásánál. Ezért nem meglepő, hogy a Balaton turisztikai térségben található a 3 legkeresettebb borvidék.
Az egyes borvidékekre látogató vendégek számát és az általuk ott eltöltött vendégéjszakák számát az is jelentősen befolyásolja, hogy hány és milyen típusú szálláshely található a borvidék településein, valamint azok szezonalitása is.
Augusztus 24. és szeptember 30. között zajlott az MTÜ őszi belföldi kampánya, amelynek fókuszában a Balaton kimeríthetetlen élménylehetőségei álltak. A televízióban, valamint a közösségi médiacsatornákon futó intenzív kampány támogatásának is köszönhető, hogy még szeptemberben is a Balaton volt a legnépszerűbb turisztikai térség.
Az országban szeptemberben eltöltött összes vendégéjszaka 23%-a a Balaton térségben realizálódott. Tavaly szeptemberhez képest több belföldi vendég szállt meg a térség 11.700 szálláshelyén, amelyből 235 szálloda. 2020 szeptemberében a belföldi vendégszám 153 ezer volt, ami 17%-kal magasabb az előző évinél (131 ezer), a belföldi vendégéjszaka szám 378 ezer, ez 16%-kal magasabb volt, mint tavaly szeptemberben (325 ezer).
A gazdaságvédelmi akcióterv keretében a kormány a belföldi turizmus motorjának számító SZÉP Kártyát tavasszal még kedvezményesebbé tette a béren kívüli juttatási formák között. Nemcsak a kártya összes adóterhe csökkent mintegy a felére (15%-ra), de az eddigi 450 ezer forint helyett évi 800 ezer (közszférában maximum 400 ezer) forint adható.
2020 első kilenc hónapjában a munkáltatói feltöltések összege 206 Mrd forint volt, amely 17%-os növekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest.
A megemelt kereteket szívesen használták a hazai utazók, hiszen az év első kilenc hónapjában több mint 181 Mrd Ft-ot költöttek a felhasználók a SZÉP Kártyákról. Ez a szám közel 29%-os növekedést jelent 2019 azonos időszakához képest.
A feltöltésekhez hasonlóan a költések tekintetében is dinamikus emelkedés volt tapasztalható. Júniusban közel 27%-kal, júliusban 44%-kal, augusztusban 46%-kal, szeptemberben pedig 33%-kal haladta meg a költések összege a 2019-es értékeket. Szeptemberben összesen 19,5 Mrd forintot költöttek a kártyabirtokosok, ebből 15 Mrd forintot a vendéglátás, 3 Mrd forintot a szálláshely, és 1,5 Mrd forintot a szabadidő alszámlákról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.