Tavaly a legtöbb magyar család a Balatonon nyaralt. Horvátország turizmusa meg is érezte a vendégek kiesését, közel 50 százalékos turisztikai bevételcsökkenést volt kénytelen elszenvedni.
A horvatorszaginfo.hu turisztikai portál szerint Horvátország az idén fokozott figyelmet fordít a Covid-biztonságos nyaralásra. Az Európai Unió által javasolt Covid- – zöld – útlevelek bevezetését Horvátország is támogatja. Folyamatosan dolgoznak a Covid-bizonyítványok infrastruktúrájának kiépítésén. Emlékeztetőül: Covid-útlevelet az kaphat, aki átesett a koronavírus-betegségen, koronavírus elleni oltást kapott, vagy van PCR-tesztje.
Horvátország nagy lépést tett az turizmus újraindítása érdekében, hiszen 2021. április 1-jétől könnyítettek a határátlépésen. Az eddigi 48 órán belüli PCR-teszt helyett:
Jelen könnyítés alapvetően a húsvéti szünetre szólt (egészen pontosan április 15-ig). Nem módosítottak a határátlépési törvényen, így jelen pillanatban is könnyített határátlépéssel utazhatunk Horvátországba. A horvátok egyébként úgy kalkulálnak, június elejétől Covid-útlevéllel utazhatnak a turisták.
A horvátországi turisztikai beutazás feltétele még az érvényes szállásfoglalás és az egészségügyi regisztráció is. Magyarországgal ellentétben Horvátországban most is lehet szállást foglalni.
A Magyarországra történő visszautazásra továbbra is az általános szabály érvényes:
Számos szállodalánc, város idegenforgalmi képviselete ingyenes PCR-tesztet biztosít az utasoknak annak érdekében, hogy könnyítsék a visszaérkezésüket. Nikolina Brnjac turisztikai megbízott úgy nyilatkozott: Horvátország tisztában van azzal, mekkora anyagi terhet jelent egy család számára a kiinduló országba való visszatéréshez szükséges PCR-tesztek elvégzése, ezért a horvát kormány 20 millió kunát – nagyjából egymilliárd forintot – különített el turisztikai PCR-tesztekre.
Ha Horvátországban PCR-tesztet csináltatunk, azt a magyar hatóság az országba történő belépéskor elismeri. A magyarországi karantén kiváltásához azonban két PCR-teszt kell. A másodikat már Magyarországon kell megcsináltatni.
Június 15-e után az Európai Unión belül egységesen Covid-útlevéllel utazhatunk.
Mivel Angliában kezdték el Európában a lakossági tömeges oltást, így a brit társadalom érte el először azt az állapotot, hogy az emberek tömegesen utazni tudjanak. Ugyan Horvátország április 1-je után könnyített a határátlépésen, de mivel Anglia már nem az EU tagja, így külön megállapodást kötött a két ország. Horvátország korlátozások nélkül várja a 180 napnál nem régebben oltott, Covidon átesett vagy PCR-teszttel érkező brit vendégeket. Angliában egyébként nemzetközi utazási tilalom van május 17-ig, így várhatóan ezen dátum után utazhatnak brit turisták Horvátországba.
Horvátországban kicsit lassan halad a koronavírus elleni védőoltások beadása, hiszen Horvátország csak EU-engedélyt kapott vakcinákból rendelt. Az akadozó vakcinaszállítás Horvátországban is nehézséget jelent, ráadásul a horvátok az AstraZeneca-vakcinából rendeltek a legtöbbet. Az oltóanyag körül kialakult kétes helyzet miatt a lakosság oltása belassult. Horvátországban nincs helyettesítő vakcina, mint Magyarországon a Szputnyik vagy a Sinopharm. A helyettesítő oltás a Pfizer lenne, mely éppen elég az idősebb korosztálynak.
Április közepétől érkezik a Johnson & Johnson Janssen oltóanyaga, mellyel az aktív lakosság védettségét szeretnék kivitelezni. Eddig nagyjából 70 ezer turisztikai dolgozó jelentkezett védőoltásra. Utánuk 90 ezer szállásadó vakcinációja következik. Annak érdekében, hogy megindulhasson a lakosság tömeges oltása, megnyitják a zágrábi arénát. Júniusra a lakosság felét szeretnék beoltatni a horvátok.
A horvatorszaginfo.hu weboldalon igyekszünk minden utazással kapcsolatos információt megosztani, így elérhető a jelenlegi határátlépési szabályozás is. Érdemes elmenteni a weboldalt a könyvjelzőink közé és rendszeresen felkeresni a portált, mert az utazási információk mellett majdnem minden településről, fontosabb látnivalóról, legjobb strandokról található leírás.
Egy horvátországi nyaralási költségvetést alapvetően három nagyobb tétel határoz meg: az utazás költsége, a szállásdíj és az ottani költések. Ami a horvátországi árakat illeti, az elmúlt két évben nem volt marginális változás. Mivel 2020-ban kevesebb volt a turista, jelentősen nem emelkedtek sem a szállás-, sem az éttermi árak.
Nagyságrendileg azt lehet mondani, nyár kellős közepén napi 20 000 forinttól találunk akár 3-4 fős családi apartmanokat. Ha tengerparti vagy wellness-szolgáltatást is nyújtót keresünk, napi 30-40 000 forintnyi kunával számoljunk. Itt azért megjegyeznénk, ha kicsit távolabb van a szállásunk a tengertől, már napi 25 000 forintért találunk medencés családi apartmanokat.
Ami az utazási költséget illeti, a legközelebbi tengerpart eléréséhez nagyjából 6000 forint az autópálya díja. Zadarig 8700, illetve Splittig 11 800 forintot fizetünk majd.
Mindent egybevéve, Horvátország az idén is várja a magyar utasokat. Jelen pillanatban ha fél éven belül átestünk a koronavírus-betegségen, korlátozás nélkül utazhatunk. Ha regisztráltunk a Covid elleni védőoltásra, akkor június 15-e után az EU-n belül a Covid-útlevelünkkel szabadon közlekedhetünk, így Horvátország ugyanúgy elérhetővé válik, mint a koronavírus-járvány előtt. Ha nem szeretnénk koronavírus elleni védőoltást, az EU által jóváhagyott antigénteszttel utazhatunk.
Sok szállásadó vagy város – mint például Rovinj városa vagy a Falkensteiner szállodalánc – kifizeti a visszautazáshoz szükséges teszt árát. Ha a szálláshely vagy a város idegenforgalmi képviselete nem állja a PCR-teszt árát, kérjük meg a szállásadónkat, hogy az országos keretből kérjen tesztelési lehetőséget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.