BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Félmilliárdba kerültek az egységcsomagok

A Sysmex Hungária Kft. és a Biosan Kft. nyerte az országos vastagbélrákszűrő program elindításához szükséges egységcsomag összeállítására kiírt tendert.

Két cég, a 2017-ben egymilliárd forint feletti árbevételt elkönyvelő Sysmex Hungária Kft. és a 253 millió forint árbevételt elérő Biosan Kft. közösen nyerte a Nemzeti Népegészségügyi Központ által kiírt országos vastagbélrákszűrő program elindításához szükséges egységcsomag összeállítására kiírt tendert – derül ki az Európai Unió közbeszerzési értesítőjéből, a TED-ből.

A pályázat összértéke 490,6 millió forint plusz áfa. A két nyertes kft. több mint 356 millió forinttal tett olcsóbb ajánlatot a pályázatban korábban meghatározott, több mint 846,3 millió forintos összegnél.

A győztesek által a háziorvosi praxisok számára összeállítandó egységcsomag tartalmazza majd meghirdetett szűrési kiteket, a reagenskészletet, a gumikesztyűt, a nejlontasakot és a légpárnás borítékot is.

Fotó: Löffler Péter

Már több éve csúszik az 50 és 70 év közöttiek magyarországi vastagbélrákszűrő programjának bevezetése. A népegészségügyi intézkedés anyagi hátterét két projekt – az uniós forrásokra alapozott EFOP, a közép-magyarországi régióban pedig a Vekop – biztosítja összesen 6,57 milliárd forint értékben.

A vastagbélrákszűrést 2019 második felében szeretnék mindenki számára elérhetővé tenni – válaszolta egy kérdésre a parlamentben Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. A programban csaknem 2200 háziorvosi praxis vesz majd részt. A háziorvosok képzése már tart, megszervezték a szűrésben részt vevő laboratóriumok rendszerét is, és fejlesztették az eszközöket.

A szűrőprogram első szakaszában önkéntesen 1600–1700 háziorvos vesz részt, de ez a munka 2019. július 1-jétől beépül a kötelező teendőik közé.

Finanszírozása az egészségügyi alapból történik majd.

Míg 2010-ben 78 ezer vastagbéltükrözést finanszírozott a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK), 2017-ben már 95 ezret. Az esetek száma mellett a vizsgálatokra fordított pénz is jelentősen nőtt az elmúlt években: 2010-ben csaknem 477 millió, 2017-ben már több mint 724 millió forintot fordított a NEAK erre a célra.

A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.