Több mint kétéves csúcsra kúszott fel pénteken a kőolaj világpiaci ára, és már a harmadik egymást követő hetet zárhatja emelkedéssel, ami azokra a várakozásokra vezethető vissza, hogy az Egyesült Államokban, Európában és Kínában is élénkül az üzemanyagok iránti kereslet a koronavírus-járvány miatti korlátozások fokozatos feloldásával párhuzamosan – írja a Reuters.
Pénteken kora délután az augusztusi határidős jegyzésekben az északi-tengeri Brent hordónkénti ára 28 centes, 0,39 százalékos pluszban, 72,80 dolláron állt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében, míg a New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta hordónként 70,60 dollárba került júliusi szállításra, 31 centtel, 0,44 százalékkal nőtt az ár.
A nemesfémek és az ipari fémek ralija is fáradni látszik.
A Brent eddigi napi maximumán 72,93 dolláron forgott, ami 2019 májusa óta a legerősebb szint. A WTI pedig 70,80 dolláron 2018 októbere óta nem látott szinten is járt.
A Goldman Sachs amerikai befektetési nagybank elemzői arra számítanak, hogy nyáron a 80 dollárt is elérheti a Brent hordónkénti ára, mivel a Covid-19 betegség elleni védőoltási kampányok visszaszorítják a járványt és így erősítik a világgazdaság teljesítményének fellendülését.
A Nemzetközi Energia-ügynökség (IEA) pénteken közzétett szokásos havi olajpiaci jelentésében arra figyelmeztetett, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) 13 tagállamát és a velük szövetséges tíz országot, köztük Oroszországot tömörítő OPEC+ csoportnak növelnie kell a kitermelést jövőre, hogy ki tudják elégíteni az egyre nagyobb olajkeresletet.
A jövő év végére a napi globális olajkereslet 3,1 millió hordóval, 100,6 millió hordóra emelkedhet, és ezzel visszatér a járvány előtti szintre. Az OPEC+ csoporton kívüli országok olajkitermelése várhatóan napi 1,6 millió hordóval növekszik 2022-ben. Így ahhoz, hogy a kínálat lépést tudjon tartani a növekvő kereslettel, az OPEC+csoportnak jövőre napi 1,4 millió hordóval kell emelnie a kitermelést a 2021 júliusa és 2022 márciusa közötti időszak célszámaihoz képest – mutatott rá a párizsi székhelyű kormányközi szervezet, amelynek a 2022-es évről készített első részletes piaci elemzése alátámasztja azokat a korábbi várakozásokat, miszerint az OPEC+ csoportnak ki kell nyitnia az olajcsapokat, hogy elegendő legyen a kínálat a globális olajpiacon.
Az IEA a jelenleg érvényes megállapodások alapján azt jósolja, hogy idén az OPEC+ csoport napi 710 ezer hordóval, a csoporton kívüli országok pedig 800 ezer hordóval növelik kitermelésüket.
A legfrissebb adatok szerint Észak-Amerikában visszatért a közúti forgalom a járvány előtti szintre, és Európa nagy részén is biztató a helyzet. Még a repülőgépek üzemanyagpiacán is javulás mutatkozik, ugyanis az utóbbi két alatt 17 százalékkal nőtt az európai járatok száma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.