A Közbeszerzési Hatóság honlapján elérhető adásvételi szerződés szerint a Phoenix Pharma Zrt. 3,4 milliárd forint értékben 120 ezer vakcinát biztosít, valamint opcionálisan további 160 ezer oltóanyagot 2020 márciusáig a 12 évesek humán papillomavírus elleni védőoltásához.
Azt, hogy melyik gyógyszergyártó cég oltóanyagával oltják a következő három évben a diákokat, lapunk kérdésére sem a Phoenix Pharma Zrt., sem az Emmi nem közölte. A HPV-oltóanyag közbeszerzési eljárásában azonban az MSD Pharma Hungary Kft. és a GlaxoSmithKline (GSK) is indult. Korábban az MSD Pharmától azt a választ kaptuk, hogy a kilenckomponensű hatóanyagukkal indultak a tenderen.
Az előző közbeszerzési eljárást, amelyen a 2014–2017 közötti időszakra szerezték be a serdülők HPV elleni oltását, a GSK nyerte el 1,6 milliárd forintért. A vállalat nyolcvanezer tini kétszeri oltásához szükséges 160 ezer oltóanyag beszerzését vállalta.
Magyarországon 2014 óta van szervezett program a hetedik osztályos lányok HPV elleni oltására. 2014 és 2018 tavasza között kétféle típusú vakcinával oltják a tiniket, egy kétkomponensűvel és egy négykomponensűvel. A HPV-fertőzés elleni iskolai program első oltását mindig ősszel kapják a lányok, a másodikat hat hónappal később. A 2018 szeptemberétől használandó kilenckomponensű vakcina 2016 óta van hazai forgalomban. A teljes lakosság HPV elleni átoltottsága a patikai forgalmi adatok szerint 5 százalék körüli.
Egy kutatás szerint Magyarországon nemzetközi összevetésben a HPV-átoltottság magas, nyolcvanszázalékos a 12 évesek körében, de a szülők ötöde visszautasítja a térítésmentes oltást – derül ki egy kutatás adataiból, amelyet a Szinapszis Kft., az Emmi, a Magyar Tudományos Akadémia, az ELTE és az MSD Pharma Hungary Kft. készített.
A tanulmányból kiderül, hogy bár a HPV-oltás ismertsége 87 százalékos, a válaszadóknak mindössze 76 százaléka tudta megmondani, hogy ez az oltás csökkenti a méhnyakrák kialakulásának esélyét. A megkérdezett négyszázharminc család 33 százaléka válaszolta azt, hogy már beoltatták vagy tervezik beoltatni gyereküket. A kutatás szerint a gyermeket nevelő szülők „egészségértése” magasabb, mint az átlagos felnőttkorúaké, de a HPV-vel kapcsolatos ismereteik jóval elmaradnak a kívánatostól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.