Már nincs szükség kapacitásbővítésre a magyarországi fürdőágazatban, annál inkább a drágán működő létesítmények energetikai korszerűsítésére, környezettudatossá tételére és szolgáltatási színvonaluk emelésére – válaszolta a Világgazdaság kérdésére a Magyar Fürdőszövetség új ügyvezető elnöke. Mint Boros László Attila rámutatott: mára mindenütt megérett az idő az elavult műszaki megoldások cseréjére, élménynövelő beavatkozásokra, kisebb-nagyobb ráncfelvarrásokra. Nem véletlenül, hiszen a legtöbb, turisztikai jelentőségű fürdő a Széchenyi-terv egymást követő szakaszaiból finanszírozott nagy fürdőfejlesztési hullámok terméke, azaz 2001–2013 között épült.
Az elnök szerint a turizmus egyik alappillérének is számító, 95 százalékban önkormányzati és állami tulajdonú létesítmények felújítását a Kisfaludy szállásfejlesztési programhoz hasonló támogatási rendszerrel lehetne és kell megújítani. A Modern városok programban most több megyei jogú város kaphat közel tízmilliárd forintos fürdőfejlesztési támogatást, amelyből Boros László szerint már nem a kapacitást, hanem az élménylehetőségeket és a minőség szintjét kellene emelni. A jellemzően óriási rezsiköltséggel működő létesítmények energetikai fejlesztésére nem telik a bevételekből, holott jó lenne csökkenteni az üzemeltetési költségeket is.
A fürdőszövetség egyik legfontosabb célja, hogy elérje az ágazatot terhelő 27 százalékos áfa csökkentését, hiszen mielőbb forrást kell találni a bérek emelésére is. Mivel néhol már az állami egészségügyben is magasabbak a fizetések, kórházak is el tudják csábítani például a fizioterápiás asszisztenseket, gyógytornászokat és gyógymasszőröket az akár 20 százalékkal is magasabb ajánlataikkal. A vidéki fürdőkben különösen nehéz pótolni a szakképzett munkaerőt, pedig az ott dolgozók helyben tartása társadalompolitikai cél is – hívta fel a figyelmet Boros László Attila, aki a Büki Gyógyfürdő Zrt.-t is irányítja, korábban pedig a Gyulai Várfürdőt üzemeltető céget vezette.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.