Márciushoz hasonlóan most is az ipari termelés hanyatlásával párhuzamosan lassult az export, ez nem meglepő, mivel a feldolgozóipar termelésének a felét külföldön adják el. Egyre több jel utal arra, hogy hamarosan itthon is érezhető lesz az európai konjunktúra közelgő kifulladása. A fiskális politika ugyanakkor tartja a ciklus közepén a szigort.
Az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva májusban 2,2, munkanaphatástól megtisztítva 4,7 százalékkal nőtt. A termelés volumene az esztendő első öt hónapjában átlagosan 6,9 százalékkal magasabb volt, mint a tavalyi azonos időszakban, ha így alakul a teljes évi átlag is, akkor az elmúlt öt év leggyengébb teljesítményét hozhatja a szektor. A havi – szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított – ipari termelési index májusban 0,7 százalékkal csökkent.
Némileg magasabb lett az előző havi előrejelzésnél az államháztartás júniusi, valamint első félévi hiánya is: a 706 milliárd forintos várakozás helyett 722 milliárd forintos deficitet halmozott fel a büdzsé az év első hat hónapjában. Ez azonban még mindig alacsonyabb az áprilisi 732 milliárd forintos előrejelzésnél. Az első féléves hiány a GDP 2,6 százalékának felel meg, bár az év elején a pénzügyi tárca még 2,7 százalékos deficitet várt.
Megint többlettel zárt a külkereskedelem, az első öt hónap átlaga is jól alakult, de a legutolsó adatok újból a kivitel gyengülését mutatják. Májusban a kivitel értéke 1513 milliárd, a behozatalé 1504 milliárd forintot ért el. A külkereskedelmi mérleg májusban 10 milliárd forint (47 millió euró) aktívumot mutatott, ez az egyenleg 3,4 milliárd forintos (27 millió eurós) javulását jelenti 2007 májusához viszonyítva. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.