BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lenullázott műsorszolgáltatási díjak?

Az országos kereskedelmi csatornák várhatóan nem járnak rosszul a digitális átállással: az ORTT egy várhatóan precedensértékű, több médiapolitikus által igencsak aggályosnak tartott júniusi határozata ugyanis már hónapokkal az indulása előtt „beárazta” az új platformot; a döntés a műsorszolgáltatási díj több mint 97 százalékos csökkenését jelentheti.
2008.07.31., csütörtök 00:00

A magyarországi digitális átállás történetében döntő dátum volt július 25-e, amikor az Országgyűlés eseti bizottsága – másodszorra – elfogadta a Nemzeti Hírközlési Hatóság javaslatát, így gyakorlatilag hivatalos: mind a televíziós, mind a rádiós pályázatot az Antenna Hungária (AH) nyerte. A digitális földfelszíni televíziós műsorszórásnak 2012 végére kell teljesen felváltania a jelenlegi analóg sugárzást, de a győztes azt ígéri: az első két frekvenciatartományon (multiplexen) sugárzott csatornák lefedettsége már 2008 végére megközelíti a 60 százalékot.

Az új platform sikere azon múlik, hogy elegendően választják-e, ez pedig kínálat kérdése. A pályázat kiírása alapján az m1, az m2, a Duna TV, a Hír TV és az ATV csatornáknak fel kell kerülniük az első multiplexre (az első háromért a tévénézőnek biztosan nem kell fizetnie, a politikai alkuk eredményeként és a „kiegyensúlyozottság” jegyében felkerülő két hírtévé esetében az üzleti modellről később születik döntés). A pályázaton pluszpontokat ért, ha a reménybeli üzemeltető szándéknyilatkozattal igazolja: új, ingyenesen hozzáférhető országos csatornát is felvesz az első multiplex kínálatába. Az AH és a szlovák érdekeltségű vesztes, a Digital Broadcasting Kft. egyaránt a Viasat3-mal és a Humor1 Zrt. által indítandó új csatornával pályázott. Az utóbbira hamarosan visszatérünk; a Viasat3 mint új országos csatorna a lehető legtermészetesebb választás volt.

Nyilvánvaló azonban, hogy a két vezető kereskedelmi adó nélkül ez a kínálat még kevés a sikerhez. Az RTL Klubnak és a TV2-nek néhány hónapja van nyilatkozni, fel akar-e kerülni – és ha igen, akkor milyen feltételekkel – az első multiplexre. A válasz persze egyértelmű – csakúgy, mint az a tény, hogy a két társaság a digitális átállás törvényi szabályozásának formálódásakor nagyon jó alkupozícióval rendelkezett. A jelek arra utalnak, hogy ezt ki is használták.

Az országos kereskedelmi csatornák a jelenlegi médiaszabályozásban leginkább a kereszttulajdonosi korlátokat és az – ORTT-nek fizetendő – milliárdos nagyságrendű műsorszolgáltatási díjat nehezményezik. A kereszttulajdonosi korlátozás a TV2 és az RTL számára lehetetlenné teszi új csatornák indítását, mivel egy műsorszolgáltatóban befolyásoló – azaz 25 százalék feletti – tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonos nem szerezhet befolyásoló tulajdoni hányadot más műsorszolgáltatóban.

A tulajdonosi korlátokról rendelkező, már a múlt évezredben elavult kétharmados médiatörvényt felváltó új szabályozás elfogadására a jelenlegi politikai helyzetben vajmi kevés az esély. A kábelcsatornák esetében persze a tiltás megkerülhető: a cégein keresztül a Magyar RTL-ben immár 31 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkező Rákosi Tamás érdekeltségébe tartozó IKO csoport kábeltévéit – Film3, Cool TV, Sportklub, Sportklub+, DoQ, The Fishing & Hunting Channel, Reflektor TV, Film+2, Poén TV és Sorozat+ – például a román joghatóság alatt az IKO Romania Srl működteti. (Romániában nem kell műsorszolgáltatási díjat fizetni, és olcsóbb a műsorok fellövése is.)

Ami pedig a műsorszolgáltatási díjat illeti, ezen a területen is hatalmas előrelépést könyvelhettek el a kereskedelmi csatornák – méghozzá már június 18-án. Ez is a magyar médiaiparban az egyik legnagyobb befolyással bíró, mindazonáltal a lapokat többnyire a háttérből keverő Rákosi Tamás érdemének tudható be. (A Belgiumban élő üzletember májusban vásárolta ki a Magyar Telekomot a Magyar RTL-ből, a 31 százalékos pakettet birtokló IKO-Telekom Media Holding ekkor került az IKO Production Kft. tulajdonába; az utóbbi cég az Opticorp SA, Rákosi luxemburgi érdekeltségének tulajdonában van.)

A korábban a már megszűnt Humor1 csatornát, majd az utóbb az IKO Romaniához igazolt Cool TV-t működtető Humor1 TV Zrt. áprilisban, a multiplexpályázat kiírása után mindössze egy hónappal – a tervek szerint december végén debütáló Prime csatorna indításához – „kizárólag a digitális földfelszíni műsorszórást igénybe vevő, általános tematikájú, szabad hozzáférésű országos műsorszolgáltatóként” kérte nyilvántartásba vételét és a műsorszolgáltatási díj megállapítását. (A Humor1 TV-ben az IKO Production Media Kft. érdekeltségébe tartozó IKO Kábeltévének 24 százaléka van; a fennmaradó 76 százalék két magánszemélyé.) Az ORTT a kérésnek az MSZP és az MDF által delegált tagok szavazataival, szűk többséggel (5-9) helyt adott, a díjat pedig – az országos műholdas (!) műsorszolgáltatók műsorszolgáltatási díjának megállapításáról szóló határozatnak megfelelően – 39 millió forintban állapította meg. Összehasonlításképpen: a Magyar RTL-től az idén az ORTT közel 1,7 milliárd forintra számít – azon az analóg platformon, amely várhatóan bő három éven belül végérvényesen megszűnik, és átadja helyét a digitális földfelszíni sugárzásnak.

A jegyzőkönyv tanúsága szerint Tímár János (SZDSZ) ORTT-tag azt javasolta: az iroda a műsorszolgáltatási díj új rendjét a pályázat eredményhirdetését követően, a piaci modell ismeretében, hatvan napon belül dolgozza ki – ez azonban nem kapott elegendő támogatást. A döntés ellen Tímárhoz hasonlóan különvéleményben is szót emelő Szalai Annamária (Fidesz) a határozat megszavazása után jegyzőkönyvbe vetette: „A testület ezen történelmi döntésével szétzilálja a médiafinanszírozás rendszerét.” A határozat meghozatalakor a hivatalos külföldi útja miatt távol lévő elnök, Majtényi László is különvéleményt nyilvánított, amelyben leszögezte: „az ebben az egyedi ügyben a műsorszolgáltatási díj tekintetében hozott döntés a későbbi ügyekben nem alkalmazandó feltétlenül”. Borítékolhatjuk: az RTL Klub és a TV2 jogászai nem osztják ezt az álláspontot.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.