Megint meglepetést okozott a Richter. Aki követi a magyar gyógyszergyártót érintő eseményeket, valószínűleg nem gondolta, hogy a társaság a közeljövőben jelentős beruházást valósít meg Magyarországon. Mégis ez történt. A cég bejelenette: 15 milliárdból biotechnológiai üzemet húz fel Debrecenben.
A hírnek mindenesetre több olvasata van. Egyrészt a Richter ígéretéhez híven biztosan nem fogja vissza a következő években a kutatás-fejlesztési kiadásait. Sőt, belépett egy olyan területre, amely azt engedi sejtetni, hogy a társaság az eddigieknél is többet költ majd k+f-re. A döntés hosszabb távon stratégiailag előnyösnek tűnik, hiszen míg a generikus készítmények piacán egyre kiélezettebb a verseny, s a gyógyszerpiac növekedése fokozatosan lassul, addig a biotechnológiai termékeké jelenleg rohamosan bővül.
Nem váltotta be ugyanakkor a beruházások visszafogására vonatkozó korábbi fenyegetéseit a magyar gyógyszergyártó.
A Richter a gyógyszer-gazdaságossági törvény tavaly januári életbelépése óta többször is jelezte, hogy a jövőben kevesebbet költ magyarországi beruházásokra, mint eddig, ha nem csökkennek a céget ért elvonások. Most azonban úgy fest, a kormányzatnak sikerült valamivel kompenzálni a céget, s meggyőzni, hogy mégis hazánkat válassza beruházása célpontjául.
Az igazsághoz azonban az is hozzá tartozik, hogy a Richter – ha csak a kialakítási ráfordításokat vizsgálja – elvihette volna ezt az egységet is Indiába. Az ottani beruházási költségek ismeretében ugyanis bizton állíthatjuk, a magyar kormány nem tudott annyit fizetni, hogy itthon olcsóbb legyen a projekt. A Richter döntésében azonban más tényezők is szerepet játszottak. Egy ilyen magas hozzáadott értéket előállító ágazatban ugyanis igen magasan képzett munkaerőre van szükség, amely a feltörekvő országokban még sokkal nehezebben hozzáférhető, a fejlettebb országokban pedig a hazainál jóval drágább.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.