A korrupcióról többnyire igyekeznek hallgatni az érintett felek. A Siemensnél, úgy tűnik, szakítottak ezzel a gyakorlattal. A német anyavállalatnál már jó ideje tartó megtisztulási folyamat tegnap a magyarországi leányát is elérte, és az itteni vállalati életben szokatlanul kemény intézkedésekkel hívta fel magára a figyelmet: a gyanús ügyek kivizsgálása, vezetőváltások, a belső ellenőrzés megerősítése, a tendereken való részvételek újraszabályozása.
Csak üdvözölni lehet, ha egy nagyvállalat, amelynek nevére Magyarországon is többször vetült a megvesztegetés árnyéka – mint látjuk, nem teljesen alaptalanul –, őszintén szembenéz múltjával, és leszámol a káros jelenséggel. Ez ugyanis még egyáltalán nem elterjedt gyakorlat. Sokan úgy gondolják, hogy a botrányokat jobb eltussolni, rákenni egy beosztottra, esetleg később, más okra hivatkozva megszabadulni a terhessé vált vezetőtől, hogy ne sérüljön a cég imidzse, értéke. A Siemens látványosan más útra lépett, és ez még akkor is örvendetes, ha a sokasodó bizonyítékok terhe alatt valószínűleg ez volt a legracionáisabb vállalati magatartás: új lapot kellett kezdeni.
Az eset azonban további kérdéseket is felvet. Például, hogy egy olyan piacon, ahol a korrupció általános gyakorlattá vált, ki a jó menedzser: aki a helyi viszonyokhoz igazodva üzletet szerez cégének, és ezzel részvényesi értéket teremt, vagy aki betartja az erkölcsi és törvényes normákat, ellenben kimarad a zsíros üzletekből? És ha már kiderült a megvesztegetés, elegendő-e néhány felelős megnevezése? Nem kellene-e esetleg visszafizetni az adófizetőknek okozott kárt? És ha igen, ki fizesse a kártérítést: aki adta, vagy aki elfogadta a kenőpénzt, esetleg mindketten?
Olyan kérdések ezek, amelyekre a Siemens mostani bejelentései sem adnak egyelőre megnyugató választ. De talán végre kezdetét veheti az őszinte beszéd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.