Egy-két százalékos ingadozással továbbra is a történelmi csúcsa közelében maradt a magyar fizetőeszköz árfolyama az elmúlt napokban. Ez önmagában is olyan szigorú monetáris kondíciót eredményezett, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa egy héttel ezelőtti kamatdöntő ülésén változatlanul, 8,5 százalékon hagyta a irányadó rátát. A határozat egybevágott az egyhangú elemzői várakozásokkal. Karvalits Ferenc, a jegybank alelnöke elmondta: a tartás és a kamatemelés mellett szavaztak az irányadó ráta csökkentésének a javaslatáról is, igaz, végül „viszonylag” egyhangú döntés született. Az elmúlt két hónapban a bérszintek és az infláció alakulásával kapcsolatban a vártnál valamivel kedvezőbb kép rajzolódott ki, de a májusi inflációs jelentésben foglalt alappályának megfelelően változtak a mutatók. A június–júliusi időszak alatt beérkezett adatok alapján az olajárak emelkedése növelhetné ugyan az inflációs kockázatokat, de a forint közelmúltban végbement erősödése az ellenkező irányba hat – indokolta meg döntését a monetáris tanács. Karvalits Ferenc azt is hozzátette, hogy a hazai deviza felértékelődésében a tavaszi kamatemelések mellett a nemzetközi tőke régióba áramlása, illetve a magyar gazdaság egyensúlyi mutatóinak az elmúlt két évben produkált javulása is szerepet játszott.
Az egyensúlynak persze ára van. Például a reálkeresetek az idén várhatóan csak minimális mértékben emelkednek, a kiskereskedelemben ennek megfelelően stagnálás várható ebben az évben. Mind májusban, mind az esztendő első öt hónapjában a tavalyi szint alatt maradt a kiskereskedelmi forgalom, amely a tavaszi hónapban 1,6, az utóbbi időszakban pedig 2,4 százalékkal volt alacsonyabb a 2007-es szintnél – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal múlt heti jelentéséből. A forgalom májusban a naptárhatástól megtisztított adatok alapján 0,2 százalékkal elmaradt az áprilisi mértéktől. GCs
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.