Szükség van-e személyes adósságkezelésre, valamiféle kevésbé kényszerítő eljárásra a végrehajtásnál? Kell-e olyan procedúra, amely kíméletesen kimenti az egyént az adósságcsapdából? A kérdés már hét-nyolc éve is felmerült, de a törvény elmaradt.
A jelenlegi körülmények között egyre többek jutnak tartósan szegénysorba. A szakemberek – nem először – a magánszemélyek gyors eladósodására figyelmeztetnek: két éve áprilisban a 4000 milliárd forintot meghaladta, az idén már 6400 milliárdhoz közelített a háztartások hitelállománya.
Ez pedig növekvő kockázatot jelent az adósoknak és a hitelezőknek is.
A tengerentúl és Európa nem egy országában jól funkcionáló jogintézmény a személyi csődeljárás. A bajba jutottnak mentőöv, hogy vagyoni helyzetét felfedve, a hitelezőkkel és az arra hivatott hatóságokkal együttműködve rendezze a pénzügyeit, újra megalapozhassa egzisztenciáját, tiszta lappal léphessen tovább. És persze okuljon a történtekből. Ami nem olyan egyszerű, különösen, ha lépten-nyomon „páratlanul kedvező” hitellehetőségek csábítják az embert. Az eljárás talán a hitelnyújtókat is alaposabb megfontolásra, mérlegelésre ösztönzi, hogy – a kockázatokat mérséklendő – kinek és milyen feltételekkel adjanak kölcsönt.
Sok minden megfontolandó a szabályozás előtt, különösen a jogintézmény bevezetésének pénzügyi következménye, gazdasági-társadalmi hatása. Többféle modell létezik, és – mint azzal a szakértők érvelnek – a személyi csőd nem csupán a gazdag országok „luxusszabályozása”, hiszen működik Csehországban, Bulgáriában is. Természetesen – mint másutt – Magyarországon sem lehet általános csodaszer, gyógyír magára a szegénységre: csak ott alkalmazható, ahol az adósnak (családjának) állása, rendszeres jövedelme van, és túlköltekezése miatt szorul az újrakezdés esélyének megadására. Amit legalább egyszer meg kellene kapnia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.