Az Európai Unió (EU15) 2,4 százalékos átlagos bővülést mutatott az elmút három évben, Németországban – ahol ugyanez a ráta 1,9 százalék volt – néhány újságíró már új gazdasági csodáról beszélt. Az utóbbi időben azonban egyre több rossz hír érkezik, s ez súlyos kételyeket támaszt. Különösen sötét felhők gyülekeznek az amerikai gazdaság horizontján. Vajon ez azt jelenti, hogy a világgazdaság egy recesszió küszöbén áll?
Az Egyesült Államokban az ingatlanárak továbbra is a szabadesés állapotában vannak, a bankválság újabb és újabb áldozatokat követel (Bear Stearns, IndyMac, First Heritage Bank, First National Bank of Nevada, First Priority Bank, Fannie Mae, Freddie Mac stb.). A bankvilág egészében a várt veszteségleírások összege lényegesen meghaladja azt a 400 milliárd dollárt, amelyre még ez év tavaszán számítottak. A munkanélküliség ráadásul hét éve nem tapasztalt ütemben növekszik. Bár az átfogó foglalkoztatási mutató – történelmi mércével mérve – még mindig magas, 2008 eleje óta folyamatosan romlik. Ilyen körülmények között meglepő, hogy a részvénypiac nem omlott össze, mivel minden egyéb jelzőszám lefelé mutat. A Standard & Poor’s által számított ár/nyereség (P/E) arány nemrég még 20 körüli szinten állt, szemben az 1881 óta megfigyelt 16 körüli átlaggal.
A világgazdaság zavaraira az üzleti aktivitást célzó felmérések is utalnak. A világgazdasági légkör alakulására vonatkozó – az Ifo kutatóintézet által számított – legutóbbi index az egymás utáni negyedik negyedévben romlott. A mutató összetevői közül főleg a jelenlegi helyzetre utaló gyengült, de a következő hat hónapra szóló várakozások is negatív irányzatot jeleznek. Az index jelenleg 2001 negyedik negyedéve óta nem tapasztalt alacsony szinten van.
A légkör indexének a hanyatlásában különösen nagy súllyal szerepelnek a Nyugat-Európában és az Ázsiában megfigyelhető irányzatok. Ez eloszlatta azokat a reményeket, hogy az ázsiai gazdasági aktivitás az amerikaitól függetlenül is alakulhat, ami kompenzálhatná az európai exportőröknek az Egyesült Államokban elszenvedett veszteségeit. Az Ázsiára vonatkozó idei harmadik negyedévi index a legalacsonyabb szinten állt az emlékezetes 2001. szeptemberi események óta, ezen belül is különösen gyenge értékelés adódott Japánra nézve.
Az USA legfrissebb mutatója – a második negyedévi erőteljes esés után – tovább gyengült, és 2001 óta nem tapasztalt szintre süllyedt. A Michigan Egyetem által számított fogyasztói bizalmi index egy évtizede nem állt ilyen alacsonyan. Ezenkívül az euróövezetre vonatkozó gazdasági hangulatindex is drámai esést jelzett.
Németország – Európa legnagyobb gazdasága – egyenesen a pangás felé tart. Az erre vonatkozó gazdasági hangulatindex – amelyet általában az európai üzleti aktivitás jelzőszámának is elfogadnak – lényegében folyamatosan csökken a múlt ősz óta, jelenleg pedig olyan sávban van, amely egyértelműen gazdasági visszaesésre utal. A német feldolgozóipar helyzetét rontja, hogy az exportkilátások is gyengülnek. A legfontosabb összetevőnek tekintett – a beérkező rendelések alakulására vonatkozó – részadat az idei első két negyedévben gyorsabban esett, mint 1993 óta bármikor. Az április–júniusi időszakban a gazdaság éves rátán számolva 2 százalékkal zsugorodott. Így alig marad kétely annak kapcsán, hogy a 2005 nyarától eredeztetett gazdasági fellendülés most a végéhez ér.
A borús kilátások közepette természetesen mindenki biztató jeleket keres. A júliusban 148 dollárral tetőző olajár azóta mintegy negyedével esett. Amerika esetében ugyanakkor kérdéses, hogy a legfrissebb fejlemények okot adhatnak-e a reményre. Az április–júniusi időszakra éves rátán számolt 1,9 százalékos gazdasági növekedés a duplája annak, mint amit az első három hónapra kimutattak. Ez azonban nagyrészt a 152 milliárd dolláros – nagyjából a GDP 1 százalékának megfelelő – adó-visszatérítés hatásának tudható be, a folytatódó és elmélyülő ingatlanválság miatt az élénkülés valószínűleg még mindig nem jelent fordulópontot. Az amerikai gazdaság méreteinek nagyjából a felével felérő Japánban továbbra is gyengék a növekedés erői. Az idei második negyedévben az ország gazdasága éves rátán számolva 2,4 százalékkal zsugorodott, főleg a gyenge exportteljesítmény miatt.
A sok lehangoló jel következtében kevés bátorítást nyújt az, hogy a világ egyes pontjain tovább folyik a gazdasági növekedés, mégpedig figyelemre méltó ütemben. A kínai gazdaságnak az idén és 2009-ben egyaránt 9,5 százalékos bővülést jósolnak, a megfelelő ráta Indiában 8 százalék lesz, Oroszországban – az olajboom által hozott bevételek nyomán – 6,5, Latin-Amerikában 4,5 százalék. Sajnos ezen térségek világgazdasági súlya meglehetősen csekély; Kína, amelyik a legnagyobb közülük, mindössze 5 százalékát képviseli a globális kibocsátásnak.
A növekedés erőteljes lassulására utaló jelek összességükben erősödnek, az amerikai válság átterjed a világ más térségeire. Az adott helyzetben igaza lehet a Federal Reserve korábbi elnökének: Alan Greenspan szerint „a mostani válság más, mint a többi, ilyen évszázadonként egyszer vagy kétszer fordul elő, és abból a félelemből táplálkozik, hogy kiemelkedő súlyú pénzügyi intézmények fizetésképtelenné válnak”.
Hans-Werner Sinn a müncheni Ifo gazdaságkutató intézet igazgatója
Copyright: Project Syndicate, 2008
@ www.project-syndicate.org
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.