BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hogyan hatnak az ingatlanpiacra az új építőipari szabályok?

Élhetőbbé válhatnak az otthonok az új építőipari szabályok révén – vélik egybehangzóan a piaci szereplők. Ugyanakkor arra is rámutatnak: néhány ponton „előreszaladt” a szabályozás, nincs összhangban a piaci igényekkel. Például ma még meglehetősen sokan keresik az egészen kicsi lakásokat is, viszont nagyszámú garázsra, biciklitárolóra nem biztos, hogy meglesz a kellő kereslet. Az értékesítési nehézségek fejfájást okozhatnak a beruházóknak
2008.08.29., péntek 00:00

Borsi László

Az Immopress ügyvezető igazgatója

Minőségjavulás

„Megítélésem szerint jó irányt jeleznek az építési változtatások, általuk javul a minőség, élhetőbbé válnak a lakások. Régi probléma, hogy túl sok a kisméretű lakás Magyarországon, de sajnos még mindig nagy a kereslet ezekre, sokan csak ezt tudják megfizetni. Valamelyest növekedhetnek ugyan az építkezési költségek, ám ezt nemigen lehet érvényesíteni az árakban, most is drágábbak a lakások, mint amit a hazai fizetőképes kereslet elbír. Előfordulhat, hogy az ingatlanfejlesztők némelyike tönkremegy, de az is, hogy a külföldi cégek kivonulnak a magyar piacról. A kötelező garázsépítés többeknél kiverte a biztosítékot, hiszen sok kerületben a lakóknak már nem futja erre, inkább az utcán parkolnak. A beruházónak meg benn áll a pénze a garázsban.”


Hajnal István

A Biggeorge’s-NV Zrt. vezérigazgatója

Kihívások

„Jó szándékúak a változtatások, de megítélésem szerint nem minden ponton állnak összhangban a piaci igényekkel. Kérdés például, hogy a vásárlók hogyan reagálnak majd a lakásméretet érintő kötelezettségekre, ugyanis főként anyagi okok miatt még most is meglehetősen nagy a kereslet a kisméretű otthonokra. Azok a fejlesztők járnak jól, akik jó előre »betankoltak« ezekből a lakásokból. Elképzelhetőnek tartom, hogy lokálisan hiánypiac alakul ki ezen a téren, ez áremelkedést gerjeszthet. Az előírt benapozottság elérése főként a földszinti lakások esetében állítja majd kihívások elé a tervezőket. Végső soron ide új funkciókat kellene kitalálni. De nem mindig megoldás, hogy a legalsó szintet üzlethelyiségként értékesítsék, erre sok helyen nincs is igény.”


Ongjerth Richárd

A Studio Metropolitana Kht. kutatási igazgatója

Átalakítás

„A megváltozó építési szabályok szerintem nem vetik vissza a lakáspiaci folyamatokat, de az biztos, hogy elég nehéz helyzetbe kerülnek azok a fejlesztők, akiknek nem sikerül engedélyeztetniük a most még tervezőasztalon lévő terveiket a rendelet hatálybalépése előtt. Nem hiszem, hogy a szobaméretek előírt növekedése problémát okozna, már csak azért sem, mert az utóbbi években már elkezdtek bővülni az alapterületek. Az már inkább gondot jelenthet, hogy a régi lakások átalakításakor is figyelembe kell venni az új paramétereket, s nem biztos, hogy egy nagy szoba kettéválasztásakor kijön a minimálisan elvárt nyolc négyzetméter. Szerintem viszont nem felesleges a gépkocsi- és biciklitárolók megépítése, előbb-utóbb ezek iránt is megnő az érdeklődés.”


Petz Raymund

A GKI kutatásvezetője

Kigazdálkodják

„Valójában az új szabályok nagy része már nem is annyira új, a lakások többsége az utóbbi időben már a rendeletben megkövetelt paraméterekkel készült. Ezt tükrözi az is, hogy lassan ugyan, de kezd csökkenni az alacsonyabb komfortfokozatú, kevésbé felszerelt lakások aránya. Az ingatlanárakban nem kell markáns emelkedésre számítani, a költségnövekedést az új elvárások egyébként sem indokolnák minden esetben. De az is előfordulhat, hogy az építési vállalkozók kigazdálkodják a különbséget, például ahol lehet, olcsóbb anyagokat építenek be a tervekben szereplő igényesebb megoldás helyett. Meglehetősen nagy a túlkínálati piac, legalábbis a fővárosban, itt nem is tudnának magasabb árakat érvényesíteni. Legfeljebb 1-2 százalékos lehet az emelés.”


Zettisch Ferenc

A Quadrat Építőipari Kft. főmérnöke

Profitcsökkenés

„A magasabb minőség irányába viszik el az építőipart a szeptember közepétől életbe lépő változások, azt szolgálják, hogy minél jobb lakások készülhessenek. Ám vannak olyan szigorítások, amelyek megnehezítik a beruházók dolgát, súlyos anyagi terhet rónak rájuk. Ilyen például a lakásonkénti egy kerékpártároló kötelező megépítése. Egy százlakásos házban száz biciklihely kialakítása annyiba kerül, mintha még egy otthon épült volna. Ha nincs rá vevő, akkor a beruházó kénytelen a létesítési költségeket a saját profitja terhére lenyelni. De ez a helyzet a garázsokkal is. Tapasztalataink szerint vannak olyan városrészek, ahol ezeket nem lehet értékesíteni, inkább az utcán parkolnak a lakók, mivel csak megépíteni kötelező az autótárolót, megvenni nem.”



A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.