Kétségtelenül rengeteg szigorú feltételnek kell megfelelniük a pályázóknak. Ha úgy tetszik, az akkreditált innovációs klaszter címet „drágán” adják. Azért, hogy mégis elindultak ebben a versenyben, minden tisztelet megilleti őket. Hiszen úttörők és – aktuális olimpiai hasonlattal élve – bajnokok lehetnek.
Némi zavart és indulatot keltettek ugyanakkor a regionális pályázatok egyes előírásai. Még mindig félreértésekre adnak okot az eltérő klasztermenedzsment-felfogások, és ez rányomhatja a bélyegét a jelentkezők lendületére is. A klasztercélok azonban hosszú távra szólnak, érdemes értük küzdeni. És az elszántak küzdenek.
Gazdasági rendszerváltásról, klaszterforradalomról beszélt a telefonban az egyik nyilatkozó. Talán maga is meglepődött szavai perspektíváján, ezért aztán gazdasági szemléletváltozásra, klasztermozgalomra módosította kijelentéseit. Kár, hogy a magyar klasztervilág egyik legjobb ismerője és lelkes híve így visszakozott.
Nemzetközi példák sora igazolja ugyanis, hogy a klaszterek már beváltották a hozzájuk fűzött reményeket. Az Egyesült Államokban több mint három évtizede, Európában negyedszázada indult el hasonló kezdeményezés, és azóta a klaszterek szilárd tartópillérei lettek az említett gazdaságoknak.
Tíz, Európában ütőképes, innovatív, magas hozzáadott értéket előállító és exportáló klasztert álmodtak meg a magyar fejlesztéspolitika tervezői, amikor 2007–2013-ra kialakították az Új Magyarország fejlesztési tervet és benne a Pólus programot. Ezek alapján nyolc magyar város (Budapest,
Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs, Szeged, Székesfehérvár és Veszprém) fejlődhet versenyképességi pólussá a következő években. Többek között a közeljövőben akkreditálandó innovációs klaszterek (az egyetemek, kutatóhelyek, vállalkozások) segítségével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.